HaberlerİranOrtadoğu

ABD’de değişim sloganı ile işbaşına gelenler sözlerine sadık kalmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD’de değişim sloganı ile işbasına gelenlerin sözlerine sadık kalması gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad, Venezuella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez ile Meşhed kentinde düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, dünyada adaletin sağlanması ve emperyalistin taşkınlıklarına karşı iki ülke ülke sonsuza kadar dik duracaklarının altını çizdi.

Ahmedinejad, iki ülke arasındaki derin ilişkilerine işaret ederek, İran ve Venezüella’nın yürekleri dünyadaki mazlum halkının haklarını korumak amacıyla birleştiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad halkları kandıran ve halkları yönlendiren imparatorluğun sonunun geldiğini belirterek,”kendilerini değişimci, barış yanlısı olarak halklara sunarlar. Diğer yandan, Amerikan siyasetlerine karşı duran halkları bastırmak için, o ülkelere askeri üsler kurarlar. Bu açıkça halkları kandırmaktır. Gözleri boyamaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Amerika”nın Kolombiya”da askeri üs kurması ve asker göndermesini şiddetle kınayarak, “bu gün Güney Amerika halkları artık bilinçlenmiştir. Artık gerçekleri daha net görüyorlar. Hem inkılâpçı ve hem de siyasetleri daha iyi biliyorlar. Kolombiya halkı da, Amerikanın bu siyasetlerine karşı duracaktır” dedi.

Siyonist rejimin varlığının insanlık adına bir tür zulüm ve ihanet olduğunu da hatırlatan cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu rejim, Filistin halkına karşı işlediği cinayetlerle uluslar arası cinayet suçlarını işlemiştir. Bölge halkları, bu işgal rejimini asla resmiyete tanımayacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad açıklamasında ayrıca, İran”ın Güney Amerika halklarının yanında yer aldığını ve Güney Amerika halklarını desteklemeye devam edeceğini belirterek, özellikle İran Venezüella halkına desteklerini sürdürecektir” dedi.

Konuk Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün gelişmekte olduğunu hatırlatarak, “Ayetullah Hamanei ile yaptığım görüşmede, dile getirmiş olduğu konular benim için büyük bir açılım sağlamıştır. Çünkü, Ayetullah Hamanei, İran ve Venezüella Cumhurbaşkanları birlikte hareket ettikleri sürece, hem adaletin tesis edilmesini sağlarlar ve hem de iki ülke halkının düşmanlarına korku salarlar demiştir” açıklamasında bulundu.

Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez, Venezüella’nın İran’a günlük 20 bin varil benzin ihracatı konusunda taahhütte bulunduğunu, bundan sağlanacak gelirle de, İran’da bir fon oluşturarak, teknolojik araç ve teknik malzeme satın alınacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (56) içerik yüklenmiştir.