İslami Davet

ABD’de Irma kasırgasının Karayipler’deki zararı 10 milyar dolar

10 Eylül 2017 18:29

Atlantik Okyanusu üzerinden gelen ve saatteki hızı yaklaşık 300 kilometreye ulaşan Irma kasırgası ulaştığı Karayip Adaları’nda 8 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu, en az 10 milyar dolar zarara yol açtı.

Karayipler’in Antigua ve Barbuda adaları ile St. Barts ve St. Martin adalarını vurarak ilerleyen kasırga, St. Martin’de Karayipler’in en büyük havalimanlarından birini kullanılamaz hale getirdi.

Irma, büyük yıkıma yol açtığı Barbuda Adası’nda 1, St. Barts ve St. Martin adalarında en az 6, Barbados Adası’nda da 1 kişi olmak üzere toplamda 8 kişinin ölümüne sebep olurken Karayip’lerdeki zararın ise en az 10 milyar dolar olduğu bildiriliyor.

Alınan haberlere göre, ABD Ulusal Kasırga Merkezinin Virgin Adaları’nı ve Porto Riko’nun kuzeydoğu sahillerini etkileyen Irma’nın ilerlediği güzergahta, ABD’nin Florida eyaletinin de olduğunu bildirmesi, eyalette marketlerin raflarının boşalmasına yol açtı.

Yatırımcıların, yolcu gemisi ve sigorta şirketlerinin hisselerini elden çıkarmaya başladığı ülkede, havayolu firmalarının çoğu da 800’den fazla seferini iptal etti.

Kısa süre önce ülkeyi vuran Harvey kasırgası da ABD’nin rafineri kapasitesinin beşte birinin durmasına, yakıt stoklarının azalmasına ve fiyatının yükselmesine neden olmuştu.

Kasırga, sular altında kalan iş yerleri, aksayan ulaştırma ve nakliye hizmetleri nedeniyle ekonomik faaliyetlere geniş çapta zarar vermişti.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi yaptığı son açıklamada, “Irma, potansiyel olarak yıkıcı olan beşinci kategorideki kasırga ve etkili olduğu bölgelerde hayatı tehdit eden rüzgar ve tehlikeli yağışlara yol açacak” ifadesini kullandı.

ABD Hava Kuvvetleri sözcüsü Patrick Ryder, kasırga beklentisi nedeniyle F-16 uçaklarının büyük bir kısmının güney Florida’daki Homestead Hava Koruma Üssüne taşınmasına yönelik bir plan hazırladıklarını bildirdi.

ABD’nin güneydoğusunu etkisi altına alması beklenen Irma kasırgası nedeniyle, birçok eyalette zorunlu “acil durum” ilan edilirken, alınan zorunlu tahliye kararları uygulanmaya devam ediyor.

ABD’de Irma kasırgasının Karayipler’deki zararı 10 milyar dolar Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık