HaberlerKuzey Amerika

ABD’de işsizlik oranı kabul edilemez seviyededir

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, yüzde 9,7 seviyesindeki işsizlik oranını uzun süre ”kabul edilemez yükseklikte” kalmaya devam edeceğini söyledi.

Geithner, NBC televizyonunda katıldığı ”Today” programında yaptığı açıklamada, ”İşsizlik oranı halan korkunç bir şekilde yüksek ve uzun süre kabul edilemez yükseklikte kalmayı sürdürecek” diye konuştu.

”Ekonomi yeniden istihdam yaratmaya başlayacak. Ekonomiyi şimdi büyüyor, bu ilk adım ve büyümeyle birlikte istihdamda gelecek” diyen Geithner, ancak resesyonda kaybolan zeminin yeniden oluşmasının uzun süre alacağını ifade etti.

Küresel ekonomik krizin, 1930 yılındaki Büyük Buhran’dan bu yana en kötü ekonomik kriz olduğuna işaret eden Geithner, ”Bütün ülkede işletmeler ve aileler büyük zarar gördü ve bu yaranın iyileşmesi uzun zaman alacak” dedi.

Finansal sistemi düzenlemek için yapılan çalışmanın, hükümetin, finansal hizmetler sektörünü tekrar kurtarmamasını garanti edeceğini belirten Geithner, ”Başkan (Barack Obama) yeteri kadar güçlü dişleri olmayan bir yasayı imzalamayacak. Ülkemizde olanlar hiçbir zaman tekrarlamamalı” diye konuştu.

Hükümet yarın Mart ayında işsizlik oranını açıklayacak.

ABD’de şu anda 11 milyondan fazla kişi işsizlik maaşı alıyor ve işsizlik oranı yüzde 9,7 seviyesinde bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.