FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD’de öğrenciler siyonist lider Dichter’i protesto etti

Amerika’nın Boston eyaletindeki Brandeis Üniversitesi öğrencileri, üniversiteyi ziyaret edip konuşma yapan Siyonist İç Güvenlik Teşkilatı (Şabak) eski şefi milletvekili Avi Dichter’i protesto edip kendisinin savaş suçlusu olduğunu, er ya da geç Uluslararası Adalet Divanında yargılanacağını ifade ettiler.

Amerika’da bulunan Şabak eski şefi Dichter’in üniversitede yaptığı konuşmayı kesen üniversite öğrencileri, aleyhinde İngilizce ve İbranice sloganlar atarak “rahat ol, seninle Lahey Adalet Divanında görüşeceğiz” dediler.

“Filistin İçin Adalet” isimli öğrenci grubu protestonun ardından bir basın açıklaması yaptı. Grubun açıklamasında, Avi Dichter’in Şabak başkanıyken Filistinlilere işkence edilmesi için talimat verdiği, Salah Şahade gibi birçok Filistinli lider ve komutana suikast emri çıkardığı, Şahade’ye yapılan suikastta kullanılan yarım tonluk bombanın Şahade ile birlikte dokuzu çocuk 15 sivilin ölümüne neden olduğu ifade edildi.

“Bir savaş suçlusunun üniversitemizde konuşma hakkı yoktur. Ama bizim öğrenciler olarak savaş suçu işleyenlerin yargılanmasını talep etme hakkımız vardır” diyen öğrenci grubu, Dichter’in çok sayıda Yahudi öğrencinin de okuduğu bu üniversitede dahi istenmeyen kişi olduğunu anlaması gerektiğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.