AmerikaDünyaHaberler

ABD’de silahlı saldırı: 4 ölü

ABD’nin Kentucky eyaletinde bir silahlı çatışmada dört kişi öldü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde silah taşıma özgürlüğü, ülke genelinde her gün kurbanları iddia eden silahlı şiddete ve silahlı çatışmalara yol açıyor. 

Pek çok Amerikalı, birkaç yıldır bu ülkede silah taşıma ve bulundurma özgürlüğünü protesto ederek, ülkelerinin bu alandaki yasalarını değiştirmeyi talep etse de, bu ülkede silah lobisi o kadar güçlü ki, Kongre şimdiye kadar sınırlamak için somut önlemler aldı. 

İRNA’ya göre bu silahlı saldırı dün  ABD’nin Kentucky eyaletinde gerçekleşti ve bu olay sonucunda dört kişilik bir aile vurularak öldürüldü. Olayın nedeni hakkında daha fazla ayrıntı açıklanmadı.

Amerika Birleşik Devletleri ile dünyadaki diğer ülkeler arasındaki silahlı şiddet istatistiklerinin karşılaştırılması, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamen istisnai bir ülke olduğunu gösteriyor; Amerika Birleşik Devletleri dünya nüfusunun yaklaşık %5’ini oluşturmasına rağmen, silahlarla toplu katliamlar işleyenlerin yaklaşık %31’ine ev sahipliği yapmaktadır.

Yapılan araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ateşli silah kullanımından kaynaklanan ölümlerin son otuz yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.