HaberlerKuzey Amerika

ABD’de Trump’ın ırkçı tutumuna tepkiler büyüyor

ABD’de geçen yıl ırkçılık karşıtı gösterilere sahne olan Charlottesville’in Belediye Başkanı Nikuyah Walker, ülkede artan nefret söyleminden Donald Trump’ı sorumlu tuttu.

ABD’nin ilk Afrika kökenli Belediye Başkanı olan Nikuyah Walker, CBS televizyonunda yaptığı açıklamada, geçen yıl bir kişinin ölümüne neden olan ırkçı gösterilerin ardından Trump’a hala kızgınlık duyduğunu belirtti.

Walker, “ABD’nin 45. Başkanı, ki kendisine ilk kez başkan diyorum, uğraşmak zorunda kaldığımız birçok nefreti ortaya çıkaran kişi.” ifadesini kullandı.

Ocak ayında göreve başladığından bu yana hiçbir hükümet yetkilisinden kentteki geçen yılki şiddet olaylarına ilişkin bir şey duymadığını aktaran Walker, “Onlardan duyacaklarımla artık ilgilenmiyorum. Özellikle Beyaz Saray’ın söyleyeceklerini.” dedi.

Charlottesville’de geçen yıl 12 Ağustos’ta düzenlenen “Sağı Birleştirin” adı verilen ve Trump yönetimi ile giderek güçlenen aşırı sağcı kesimlerin bir araya geldiği gösterilerde şiddet olayları yaşanmıştı.

Bir aracın ırkçılık karşıtı bir grubun içine dalmasıyla bir kişi hayatını kaybetmiş, 19 kişi yaralanmış ve kentte OHAL ilan edilmişti.

Ülkede aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtları arasındaki gerilimi tırmandıran bu olay karşısında Donald Trump’ın net bir tavır sergileyememesi de Amerikan kamuoyunda ciddi şekilde eleştirilmişti.

Amerikan siyasi analiz sitesi Politico’nun yaptığı araştırma, ABD halkının yüzde 55’inin Başkan Donald Trump döneminde ülkede “ırk ilişkilerinin daha kötüye gittiğine” inandığını ortaya koydu. Araştırma kapsamında ankete katılan beyaz Amerikalıların yüzde 51’i Trump döneminde ABD’de ırkçılığın arttığını belirtirken, söz konusu oranın Latin bireyler arasında yüzde 60 ve siyahi Amerikalılar arasında yüzde 79 olması dikkati çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.