HaberlerKuzey Amerika

ABD’de, Trump’ın politikaları protesto edildi

ABD’nin New York kentinde Trump yönetiminin ülke genelinde başlattığı yasa dışı göçmenlerin gözaltına alınması operasyonlarını protesto eden eylemcilerden bazıları gözaltına alındı.

ABD’nin New York kentinde, Beyaz Saray’ın göçmen politikası çerçevesinde ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafazanın (ICE) ülke genelinde kaçak göçmenlere yönelik gözaltı operasyonları gerçekleştirmesini ve New York Polis Teşkilatının (NYPD) “Kırık Pencereler” politikası protesto edildi.

Manhattan’daki Washington Meydanı’nda toplanan bazı New Yorklular, mitingin ardından yaptıkları yürüyüşte polisin uyarılarına uymadıkları ve “sivil itaatsizlik” eyleminde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Protesto eylemi, “ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza-ICE’siz New York” Koalisyonu, Kırık Camları Sona Erdirme ve Göçmenlik için Siyahi İttifak adlı kuruluşların öncülüğünde düzenlenirken, eyleme 500’e yakın kişi katıldı. Bu arada, New York’taki miting ve yürüyüş dışında ülkenin diğer şehirlerinde de ICE’yi kınayan protestolar gerçekleştirildi.

ABD’de, Başkan Donald Trump’ın 26 Ocak’ta yasal olmayan göçe karşı daha katı bir tutum izlenmesine ilişkin kararnamesinin ardından bugüne kadar yapılan en kapsamlı gözaltı operasyonları başlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.