HaberlerKuzey AmerikaLübnanOrtadoğu

ABD’den ‘Hizbullah’ı zayıflatmak için 13 kişi ve kuruluşa yaptırım

ABD yönetimi, Lübnan Hizbullahı’na mali destek sağladıkları iddiasıyla 6 iş adamı ve 7 şirket hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, genişletilen Lübnan Hizbullah yaptırımlarının hareketin Orta Doğu ve Afrika’daki finansal bağlarını hedef aldığı duyuruldu. Bu çerçevede, Lübnanlı iş adamları Jihad Muhammad Qansu, Ali Muhammad Qansu, Issam Ahmad Saad ve Nabil Mahmoud Assaf ile Iraklı iş adamları Abdul Latif Saad ve Muhammad Badr-Al-Din’in Hizbullah’a ilişkin yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.
Açıklamada, söz konusu isimlere, ‘Hizbullah üyesi ve finansörü’ olduğu iddiasıyla halihazırda ABD’nin kara listesinde yer alan Adham Tabaja ile birlikte ticari ilişkileri nedeniyle yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Ayrıca, Ali Muhammad Qansu tarafından kontrol edilen 7 şirket hakkında yaptırım kararı alındığı belirtilen açıklamada, bu şirketlerden Blue Lagoon Group ve Kanso Fishing Agency Limited’in batı Afrika ülkesi Sierre Leone’da faaliyet gösterdiği bildirildi. Listedeki diğer şirketleri Lübnan merkezli Golden Fish SAL, Gana merkezli Star Trade Ghana Limited ve Liberya merkezli Golden Fish Liberia, Dolphin Trading Company Limited ile Sky Trade oluşturdu.

ABD Hazine Bakanlığı, bugüne kadar Lübnan Hizbullah hareketi ile bağlantısı olduğu belirtilen 100’den fazla kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı. Yaptırım listesine alınanların ABD’deki mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalılarla ticari ilişki kurmaları yasaklanıyor.

Lübnan Hizbullah hareketi, terör rejimi İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarını yenilgiye uğratmak ve Lübnan’da güvenliği sağlamakla biliniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.