HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD’den Irak seçim yasasına açık müdahale

Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Hill, Washington’un Irak’ın içişlerine yönelik açık müdahaleleri doğrultusunda bu kez Iraklı parlamenterlere Irak seçim yasası ile ilgili görüşmelerde baskı yapmaya başladı.

Irak topraklarını kitle imha silahları ve bu ülkeye sözde demkorasi getirme bahanesi ve gerçekte enerji kaynakları ve korsan İsrail’in güvenliğini temin etmek ve Ortadoğu bölgesinde hegemonyasını pekiştirmek için işgal eden Amerika, şimdi de açık bir şekilde bu ülkenin içişlerine karışıyor.

Son günlerde Irak seçim yasasının ‍‍Cumhurbaşkanı Tarık Haşimi tarafından veto edildiği ve meclisin bu vetoyu görüşmek üzere istişare toplantılarının devam ettiği bir sırada Amerika’nın Bağdat büyükelçisi Cristopher Hill’in Irak parlamentosuna geldiği ve Iraklı milletvekillerinin görüşmelerine müdahale ettiği belirtildi.

Amerikalı büyükelçi Hill’e yakın bir kaynak, Hill’in gerçekte Iraklı parlamenterlere hiç bir öneride bulunmadığını ve sadece durumu öğrenmek istediğini ileri sürdü.

Haber kaynakları bu müdahalenin Amerikalı büyükelçinin Irak’ın içişlerine yönelik ilk müdahalesi olmadığını ve bundan önce de seçim yasasının mecliste onaylanması sürecinde de parlamentoya gelerek bazı Iraklı parlamenterlerle görüşmeler yaptığını belirtiliyor. Nitekim Irak yönetiminin eski milli güvenlik danışmanı ve şimdiki parlamenter Muvaffak Rabi’i, bir süre önce Amerika’nın Irak’ın siyasi işlerine karışmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek Washington’un bu tavrından el çekmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.