AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’den İran’a : Komşularını silahlandırırız

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Hindistan’la milyon dolarlık nükleer ve silah anlaşmaları yaptıktan sonra gittiği Tayland’da, İran’ı nükleer çalışmalarından vazgeçmesi için açıkça tehdit etti.

Clinton, İran’ın nükleer projelerden vazgeçmemesi durumunda, komşularının silahlandırılacağını ve bölgedeki Amerikan savunma şemsiyesinin genişletileceğini söyledi.

Asya ziyaretinin ikinci durağı Tayland’da bir televizyon programına katılan Clinton, “Nükleer eşiği” geçmenin İran’ı daha güvenli hale getirmeyeceğini iddia etti.

Clinton, ”İran ile görüşmeler için kapımız açık duracak ancak aynı zamanda, bölgedeki ortaklarımızın güvenliğini artırmak için harekete geçeceğimizi, üstelik karşı tarafı felce uğratacak şekilde harekete geçeceğimizi net bir şekilde belirttik” dedi.

”İran’ın şunu anlamasını istiyoruz; Eğer bölgedeki savunma şemsiyemizi genişletirsek ve Körfez ülkelerinin askeri kapasitesini daha fazla desteklersek, İran, zannettiği gibi nükleer silaha sahip olduğunda daha güçlü ya da güvenli olmaz, çünkü bölge ülkelerini sindiremez ve onlar üstünde baskı kuramaz” diye konuştu.

Bu haberin İngilizcesi için tıklayınız.

Click here for reading this news in English

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.