HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

ABD’den Kolombiya barış sürecine destek

ABD Başkanı Barack Obama, Kolombiya hükümetiyle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanması için Kongre’den 450 milyon dolarlık yardım talebinde bulunacağını açıkladı.

Beyaz Saray’da Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’u ağırlayan Obama, “Kolombiya Barışı” adlı programın FARC gerillalarının topluma kazandırılması ve çatışmalardan etkilenen bölgelerin kalkınmasının yanı sıra mayınların temizlenmesi ve uyuşturucuyla mücadele için de kullanılacağını söyledi.

Obama, “Yıkımın eşiğindeki bir ülke, şimdi barışın kıyısında duruyor. Kolombiya’da artık umut var. Hepimiz biliyoruz ki savaşı başlatmak, sona erdirmekten çok daha kolaydır. Kolombiya’da 50 yıldan uzun süren çatışmaların ardından artık barış sağlanıyor. Biz de buna destek olmak için Kongre’den 450 milyon dolar yardım talebinde bulunacağız. ABD, barışın sağlanmasında Kolombiya’nın ortağı olacak” ifadelerini kullandı.

Bu arada Santos, FARC’ın ABD’nin terör örgütleri listesinden talebini yineledi.

ABD’nin Kolombiya Özel Temsilcisi Bernard Aronson, FARC’ın ancak şiddet olaylarına son vermesi, silahlarını bırakması ve Amerikan vatandaşlarıyla çıkarlarına karşı düşmanca tutumundan vazgeçmesi durumunda listeden çıkarılabileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.