DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’den yeni bir sözde Kürdistan haritası

Türkiye’ye karşı sürekli benzeri kumpasları tekrarlayan ABD’liler, Türkiye topraklarını yine “Kürdistan” olarak gösterdiler.

ABD’nin en büyük televizyonlarından NBC televizyonu, ABD’nin en fazla izlenen sabah haber kuşağı programı “Today’s Show” da “İran tarafından sınırı izinsiz geçmek suçuyla alıkonulan 3 ABD vatandaşı gençle ilgili haberle ilgili yayınlanan haritada Türkiye topraklarını, “Kürdistan” olarak gösterdi.

Bunun yanlışlıkla yapılmadığını belirten siyasi gözlemciler, bu tür kasıtlı girişimlerin ABD tarafından Türkiye’ye karşı ilk kez yapılmadığını; daha önce de çeşitli nedenlerle ABD’nin Türkiye topraklarını parçalanmış şekilde gösteren haritalar yayınladığını, bu haritaların siyonist İsrail tarafından da kullanıldığının herkesçe bilindiğini ve bugün Türkiye’nin dört bir yanında Kürtler adına yapılan tahripkar ve tahrifkar provokasyonların ardında da Amerikalılarla İsraillilerin bulunduğunu hatırlatmaktalar.

İki ay önce de CNN aynı haritayı yayınlamış, Türklerden yoğun tepki gelmesi üzerine bir yanlışlık olduğunu söyleyerek olayı örtbas edivermişti..

Kimilerince “hata” olarak tanımlanan, ama kasıtlı olduğunda şüphe bulunmayan bu haberin, Türkiye’nin Afganistan’a muharip asker göndermeyi reddettiği ve İran konusunda ABD-İsrail ikilisinin pek de memnun olmadığı bir tavır sergilediği günlere denk gelmesi anlamlı bulundu.

Bu ABD casusları hakkında İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad da bugün bir açıklamada bulunarak, bazılarınca kasıtlı olarak “masum gençler” şeklinde lanse edilen Amerikalıların İran sınırını kanunsuz yollarla geçtikten sonra, İran’ın kritik askeri bölgelerinde bilgi toplamaya çalışırken yakayı ele verdiklerini ve Amerika’nın bu fiyaskosunu örtbas edebilmek için onları “masum turistler” şeklinde takdim etmeye çalıştığını ifşa etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.