AvrupaHaberlerKafkasya

AB’den Ermenistan’a Rusya ile ortaklık uyarısı geldi

AB, Ermenistan’ın Rusya’nın önderliğindeki “gümrük birliği” oluşumuna katılmasının ilişkileri bir üst aşamaya taşıyabilecek Ortaklık Anlaşması ile uyumlu olmadığını yineledi.

Avrupa Birliği, Ermenistan’ın Rusya önderliğindeki “gümrük birliği” oluşumuna katılma kararının AB’yle ilişkileri bir üst aşamaya taşıma potansiyeli içeren Ortaklık Anlaşması’yla uyumlu olmadığını Erivan’a bir kez daha iletti.

Avrupa Birliği (AB) ile Ermenistan arasında düzenlenen İşbirliği Konseyi toplantısında Ermenistan’ı temsil eden Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, mümkün olan her alanda AB ile ülkesi arasındaki ilişkileri ilerletmek istediklerini söyledi.

AB de Ermenistan ile ilişkileri geliştirme ve mümkün olan alanlarda ilerleme sağlamayı istemekle birlikte Erivan’ın eylül ayında ani bir kararla tercihini Brüksel yerine Moskova’dan yana yaparak Belarus ile Kazakistan’ın da içinde yer aldığı ve 2015’te Avrasya Ekonomik Birliği haline dönüşmesi öngörülen “gümrük birliği” oluşumuna katılma kararı almasından duyduğu rahatsızlığı gizlemiyor.

AB Dönem Başkanı Litvanya’nın Dışişleri Bakanı Linkas Linkevicius, bu kararın Ortaklık Anlaşması’yla uyumlu olmadığının altını bir kez daha çizerek, “Tüm taraflar bu durumun farkında” dedi.

AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle de Ermenistan’ın yeni uluslararası angajmanları nedeniyle “diğerlerinden farklı bir İşbirliği Konseyi” toplantısı olduğunu ve bu durumun ilişkilerin temelini gözden geçirme gerekliliğini doğurduğunu belirtti. Füle, “Ermenistan, ekonomik, politik ve sosyal reformları devam ettirme konusunda AB’nin sürekli desteğine güvenebilir” diye konuştu.

Nalbandyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında kasımda Viyana’da yapılan görüşme ve sonrasında iki ülke dışişleri bakanları arasında Kiev’de yapılan görüşme hakkında AB’yi bilgilendirdi.

Linkevicius, Yukarı Karabağ sorununun çözülmesinin AB’nin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, Viyana’da uzun bir aradan sonra gerçekleştirilen görüşmenin önemli bir etap olduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.