İslami Davet

AB’den nükleer anlaşmaya büyük destek

13 Aralık 2017 11:17

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Strasbourg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi.

Mogherini, nükleer anlaşmayı değerlendirerek tüm tarafların anlaşmaya bağlı kalması gerektiğini vurgulayıp bu konuda yeniden müzakerenin söz konusu olmadığına dikkati çekti.

“Nükleer anlaşama İran’ın nükleer programının barışçıl niteliğe sahip olduğunu garantiliyor” ifadesini kullanan Mogherini, anlaşmanın Avrupa Birliği, bölge ve bölge ötesinin ortak güvenliği için hayati önem taşıdığını savundu.

Federica Mogherini, son dönemlerde İran ile AB arasında üst düzey seviyedeki görüşmelerin gerçekleştiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: Geçtiğimiz iki yıl boyunca İran’la çok açık ve net bir ilişki kurduk. Aramızdaki çok sayıda görüş farklılığına rağmen her zaman kendi tutumumuzu açık bir şekilde ortaya koyduk ve en iyi çözüm yolunu bulmaya çalıştık.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, nükleer anlaşma sonrası dönemde İran ve AB arasındaki ticari ilişkilerin iyi yönde ilerlediğini bildirerek, “İran ve AB arasındaki ticaret hacmi 2017 yılının ilk yarısında geçen seneye nazaran yüzde 94 oranında arttı” diye konuştu.

AB’den nükleer anlaşmaya büyük destek Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık