AvrupaHaberler

AB’den nükleer meselede geri adım

New York’ta 5+1 toplantısında Çin’in İran’a yönelik yeni yaptırımlar konusundaki her türlü karara karşı çıktığı sert yanıtından on gün sonra AB dışişleri bakanları da İran’a yönelik yaptırımların işe yararlılığı konusunda tereddütlü olduklarını ifade ettiler.

AB dışişleri bakanları İran’a yönelik yeni yaptırım tehdidinden uzaklaşarak her türlü yeni sınırlamaların sadece BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla mümkün olabileceğini hatırlattılar.

İslam Cumhuriyeti konusundaki tehditlerin yavaşladığı anlamına gelen bu sözler, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Fecr günlerinde yüzde 20 yakıt üretimi konusunda güzel haberler olduğunu vurguladıktan bir gün sonra geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Brüksel’de AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada yaptırım sözcüğünün çok keskin olduğunu ve bunun için de çok dikkatli kullanılması gerektiğini belirtti.

Bildt “İran’ın yeniden masaya oturmasını istiyoruz. bu olasılığı güçlendirecek yaptırımlar varsa ben bunu göz önüne almaya hazırım” dedi.

AB, İran’a karşı yaptırımlar uyguladı ancak bu programı durduramadı ve bu, bazı devletlerin uyarıcı girişimlerin işe yararlılığı konusunda bazı soruları gündeme getirmesine neden oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.