HaberlerKuzey Amerika

ABD’li Bakan: İran’ın bölgesel politikaları değişmedi

Amerika’nin milli istihbarat kurumu Başkanı Dan Coats, Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi, İran’ın bölgesel politikasını değiştiremediğini itiraf etti.

Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre Amerikalı istihbarat yetkilisi Dan Coats Clorado eyaletinin Aspen güvenlik oturumunda yaptığı konuşmada, Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi, İran’ın bölgesel politikasını değiştiremediğini belirtti.

Coats ayrıca Kuzey Kore’nin de nükleer programını bir yıl içinde tamamen toplaması muhtemel gözükmediğini, gerçi bu hedefe bu süre içerisinde ulaşmanın teknik açıdan mümkün olduğunu ifade etti.

Amerikalı istihbarat yetkilisinin bu açıklaması, bundan önce ABD milli güvenlik danışmanı John Bulton Kuzey Kore nükleer silah programını bir yıl içinde toplayabileceğini açıkladığı halde gündeme geliyor.

Dan Coats ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya lideri Vladimir Putin’i Amerika’ya davet etmesine de işaret ederek, bu daveti bir radyonun canlı yayınında duyduğunda şaşırdığını belirtti.

Bu arada Business Insider sitesi Cuma günü Trump yönetiminin iki üst düzey yetkilileri olan Dan Coats ve Christopher Wray’in istifa edeceklerini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.