AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’li diplomat Afganistan savaşı’nı protesto için istifa etti

Beyaz Saray, ciddi eleştirlerle dolu bir mektupla istifa eden diplomatı konuşuyor.

Washington Post gazetesi, eski bir deniz piyadesi olan bir Amerikalı diplomatın, Afganistan’daki savaşı protesto etmek için istifa ettiğini yazdı.

Gazetenin haberine göre, Irak’ta savaşan ve daha sonra dışişleri bakanlığında göreve başlayan Matthew Hoh, Afgan savaşını protesto için istifa eden ilk Amerikalı yetkili oldu.

Washington Post, Hoh’un 10 Eylül tarihli istifa mektubunda “savaşın sadece ayaklanmayı körüklemekten başka bir şey yapmadığına inandığını; ABD’nin Afganistan’daki varlığının stratejik amaçlarına yönelik inançlarını kaybettiğini” ifade ettiğini belirtti.

Hoh’un istifasıyla ‘etkili bir muhalif’ kazanacağına inanan Beyaz Saray yetkililerinin diplomatı kararından vazgeçirmeye çalıştığı da iddia edildi.

Hoh’un ABD ordu komutanı Mike Mullen tarafından ‘neden ABD askerlerinin ciddi kayıp vermeye devam ettiğini öğrenmesi’ için araştırma yapmakla görevlendirdiği, Hoh’un hazırladığı raporda ana neden olarak “Afgan halkı bizi istemiyor” gerekçesini yazdığı da haberde yer aldı.

Hoh, istifa mektubunda da, “Çoğu Afgan, sadece Amerikan askerleri ülkelerini işgal ettiği için bizimle savaşıyor” ifadesini kullandı.

Bölgedeki direnişin ABDli yetkililerin iddia ettiği gibi koordine olmadığını, ABD işgaline karşı genel bir huzursuzluğun sonucu olduğunu belirten diplomat, “bunu anlamak beni şok etmişti” yorumunu yaptı.

Bu hafta ABD başkan yardımcısı Joe Biden’in danışmanı ile bir görüşme yapacağını da söyleyen Matthew Hoh, “fikrimi sorarsa, asker sayısını azaltmaları gerektiği tavsiyesinde bulunacağım” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.