HaberlerOrtadoğuSuriye

ABD’li diplomat: Washington Esad’ın iktidarda kalmasını kabul etti

Amerika’nın eski Suriye büyükelçisi Robert Ford, teröristlerin 6 yıl savaşmaya karşın Suriye nizamını deviremediğini belirterek, Washington yönetimi artık Beşar Esad’ın iktidarın başında kalmasını kabul ettiğini kaydetti.

El Meyadin haber kanalına konuşan Amerika’nın eski Suriye büyükelçisi Robert Ford, bölgede hiç bir gözlemci Deyrizzur kentine dayatılan kuşatmanın kırılabileceğini tahmin bile edemediğini, Arabistan ve Batılı ülkeler Suriye’de teröristlerin art arda hezimete uğramalarından sonra onlara yönelik desteklerini azalttıklarını kaydetti.
Suriye ordusu ve direniş güçleri geçen Salı günü Deyrizzur’un batısında 137. Tugayın karargahına ulaşmayı ve böylece bu kente üç yılı aşkın bir süredir tekfirci IŞİD terör örgütü tarafından dayatılan kuşatmayı kırmayı başardı.
Amerika’nın eski Suriye büyükelçisi Robert Ford, ayrıca Suriye’de teröristlerden başka hamileri de hezimete uğradığını elilrterek Suriye’deki savaşın kazanan tarafı Şam yönetimi, Rusya, İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnan Hizbullah hareketi olduğunu vurguladı.
Suriye krizi 2011 yılında ve Arabistan, Amerika, İsrail ve Türkiye gibi müttefiklerinin destekledikleri terör örgütlerinin Şam yönetimine bağlı güçlere karşı savaşa girişmeleri ile başladı. Bu savaşın amacı ise bölgede korsan İsrail rejiminin güvenliğini temin etmekti. Ancak teröristler ve hamiler Suriye ordusu ve müttefiklerine karşı ağır hezimete uğradı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.