HaberlerKuzey Amerika

ABD’li eski nükleer subaylardan Trump için uyarı çağrısı

Amerika’da nükleer silahların fırlatılmasıyla ilgili görevli eski subaylardan 17’si, Amerikan Kongresi’ne mektup yazarak, Trump’ın bu silahları kullanmasıyla ilgili yetkilerinin kısıtlanmasını istedi.

Sputnik ajansına göre, sözkonusu eski subaylar mektupta, Trump’ın Amerika ve dünya için gerçek bir tehlike olduğunu bildirdiler.

Mektupta, Amerikan başkanı Trump’ın Kuzey Kore lideri ile nükleer füzelerin ateşlenmesiyle ilgili ağız dalaşının da çok tehlikeli bir siyaset olduğunu bildirdiler.

Mektupta, Trump’ın ‘benim nükleer füzelerimin butonu seninkinden daha büyük’ şeklinde Kuzey Kore liderini uyarmasının tehlikeli ve facia olduğunu ve bu durumdaki bir kişinin ise nükleer silahları her an nasıl kullanacağı ve sebep olacağı tehlikenin ise ne olacağının bilinmediğini ve bundan dolayı Trump’ın nükleer silahlarla ilgili yetkilerinin kısıtlanması gerektiğini altını çizdi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-unarasında 3 ocak tarihinde başlayan “nükleer silah” tartışmasında, “Nükleer silah düğmem masamda” diyen Kim Jong-un’a Trump, “Benim nükleer düğmem seninkinden çok daha büyük ve güçlü” demişti.

(Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, ABD’nin tamamının vuruş menzillerinde olduğunu söylemiş ve “Bütün ABD, nükleer silahlarımızın menzili içinde ve bir nükleer düğme her zaman masamda duruyor. Bu bir tehdit değil, gerçek” ifadesini kullanmıştı.

Kuzey Kore liderinin açıklamasına Twitter üzerinden cevap veren ABD Başkanı, “Onun tükenmiş ve açlık çeken rejiminden birisi lütfen onu bilgilendirsin. Benim de nükleer düğmem var ama onunkinden çok daha büyük ve güçlü ve benim düğmem çalışıyor” diye yazmıştı.)

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.