HaberlerİranOrtadoğu

ABD’li senatörden Trump’a nükleer anlaşma uyarısı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker, ABD’nin İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıkması halinde hiç kimsenin ABD’nin Kuzey Kore ile muhtemel anlaşmasına inanmayacağını söyledi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker, Amerikan başkanının İran’a yaptırımların uzatılması veya uzatılmamasıyla ilgili yakında vereceği karara temas eden Corker, ABD ve Kuzey Kore arasında muhtemel bir anlaşmanın olabileceğinin gündeme olduğu bir sırada İran’la varılan nükleer anlaşmadan çıkmak ve İran aleyhine yaptırımların uzatılması kararının Amerika’nın inandırıcılığını yitireceğini ve kimsenin Amerika’ya güvenmeyeceğine neden olacağını söyledi.

ABD’li senatör, Amerikan başkanının İran’a yönelik yaptırımları uzatması halinde ABD’nin Avrupalı müttefikler nezdinde de konumunun zarar göreceğini söyledi.

Bu arada İran dışilişkiler stratejik şura genel müdürü Abdurrıza Ferruhi Rad, yaptığı açıklamada, Amerika’nın nükleer anlaşmayı resmen lağvetmediğini ama zayıflattığını belirterek, ”Amerika’nın nükleer anlaşmaya bağlı kalmamasının İran’a misliyle cevap verme hakkını tanıdığını’ söyledi.

İran’da bazı iktisadi sorunlara da temas eden İranlı yetkili, bu sorunların bir çoğunun Amerika’nın İran’la varılan anlaşma karşısındaki taahhütlerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.