DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’li yetkili: İran’ı hiçbir şey durduramaz

ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı yazdığı bir yazıda görüşme, yaptırım ve Tahran hükümeti karşıtlarını desteklemek gibi girişimlerin İran’ı nükleer programından vazgeçiremeyeceğini vurgulayarak “ABD, nükleer İran’ı kabullenmeli” diye kaydetti.

Richard Hous imzasını taşıyan bir yazısında, ABD Savunma Bakanı Gates’in kendi üst düzey meslek arkadaşlarına hitaben İran’ın nükleer ilerlemeleri konusunda daha etkin bir siyaset uygulanması gerektiği tavsiyesinde bulunduğu gizli bir notasını incelemeye aldı.

Yazar bu yazısında Gates’in söz konusu tavsiyelerine dayanarak Washington hükümetinin İran’a karşı izlediği politikayı ele alarak ABD’nin İran’a karşı yaptırım uygulama konusunda gösterdiği çabalara değindikten sonra Çin olumsuz tavrıyla bu politikanının faydasız olacağına dikkat çekiyor.

Richrd Hous yazısının devamında İran hükümeti ve nizamı karşıtlarını desteklemenin de beklenen sonucu vermediğine dikkat çekerek, bütün bu girişimlerin İslami İran’ın izlemekte olduğu nükleer programından vazgeçiremediğinin altını çizerek “Washington’un artık İran bir atom ülkesi olarak kabullenmeye hazırlanması gerekiyor” vurgusunu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.