AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’lilerin Afganistan savaşına verdiği destek azalıyor

Amerikan halkının ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığına verdiği desteğin, yaşanan son gelişmelerin ardından önemli oranda düştüğü bildirildi.

New York Times gazetesi ve CBS haber kanalı tarafından yapılan ankete göre, halkın yüzde 69’u ABD’nin Afganistan’daki savaşa taraf olmaması gerektiğini düşünüyor.

4 ay önce yapılan başka bir ankette bu oran yüzde 53’tü.

Halk desteğinin, arkadaşının bacağının kopmasına tanık olan Amerikalı bir askerin 11 Mart’ta Afganistan’da görev yaptığı üssün yakınlarındaki bir köyde 17 sivili öldürmesinin ardından ciddi oranda düşüş gösterdiği belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 68’i Afganistan’daki savaşın kötüye gittiğine inanıyor.

Yüzde 57’si ise Afganistan’daki ABD askerlerinin mümkün olan en kısa sürede evlerine dönmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. ABD, 2014’te Afganistan’daki tüm askerlerini çekeceğini ve kontrolü Afgan askerlerine bırakacağını açıklamıştı.

Katılımcıların yüzde 59’u savaşın hiçbir şekilde başarı sayılmayacağına inanıyor.

21 Mart ve 25 Mart arasında 989 kişinin katılımıyla yapılan anket, halkın ABD askerlerinin neden hala Afganistan’da bulunduğuna dair bilgi sahibi olmadığını da gösterdi.

11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan Usame bin Ladin’in öldürülmesinden ardından ABD’nin neden hala Afganistan’da asker bulundurduğu sorulan katılımcılardan yüzde 55’i hiçbir fikri olmadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 15’i teröre karşı savaş, yüzde 7’si Afganistan istikrarın sağlanması ve yüzde 5’i de Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin engellenmesi yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (55) içerik yüklenmiştir.