AsyaHaberler

ABD’nin Afganistan’dan çıkmaya niyeti yok

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Başkan Barack Obama’nın Afganistan’daki Amerikan askerlerinin sayısıyla ilgili kararı ne olursa olsun, bu ülkede kalmaya devam edeceklerini bildirdi.

Gates ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, George Washington Üniversitesi’nde düzenlenen bir televizyon programında CNN’in sorularını yanıtladı.

ABD’nin, Afganistan ve Pakistan ile uzun süreli ilişkiler inşa etme yönündeki bölgesel stratejiye olan bağlılığını dile getiren iki bakan, Obama’nın Afganistan konusunda doğru hedef ve politikaların belirlenmesine yönelik aceleci olmayan yaklaşımının doğru ve gerekli olduğunu savundu.

Afganistan’daki Taliban direnişinin ivme kazandığına işaret eden Gates, “Taliban’ın ülkede kontrolü ele alması, El Kaide terör ağını güçlendirir” uyarısında bulundu.

Gates, “Afganistan’a önceki yıllarda daha fazla asker konuşlandırılması konusunda ABD ve müttefiklerinin yetersiz kalmasının Taliban’a ivme kazandırdığını” da ileri sürdü. Robert Gates, “Afganistan’a yeterli düzeyde asker yerleştirme konusunda, bizim ve açıkça ifade etmem gerekirse müttefiklerimizin yetersiz kalması yüzünden, şu anda Taliban ivme kazanmış durumda” diye konuştu.

Gates, Taliban’ın Afganistan’da “olası bir zaferinin”, El Kaide’ye, “1980’lerde Sovyet güçlerini ülkeden kovduktan sonra, şimdi yine bir süper güce karşı ikinci bir zafer kazanma fırsatına sahip oldukları” perspektifinden güç alarak, ülkeye yerleşmenin yanı sıra, örgüte militan alma ve para toplama faaliyetlerini geliştirme imkanı tanıyacağını kaydetti.

Afganistan’daki ABD birliklerinin komutanı General Stanley McChrystal’ın bu ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısının artırılması çağrısına ilişkin olarak da Gates, Obama yönetimince sürdürülen iç istişarelere dair bir soru üzerine, “Obama’nın askerlerin sayısıyla ilgili kararı ne olursa olsun, ABD, terör örgütlerini dağıtma ve ekonomik kalkınma ile ulus inşasına katkı sağlama çabalarının devamı çerçevesinde bu ülkede kalmayı sürdürecek” dedi.

“Afganistan’ı terk etmiyoruz” ifadesini kullanan Gates, “Afganistan’da kalacağımızdan ve Pakistan ile ortaklık ve güven ilişkisi oluşturmaya yönelik kararlılığımızdan şüphe duyulmamalı. Bu, ABD’nin uzun süreli ve stratejik bir hedefi” diye konuştu.

Clinton da, hem Afganistan hem de Pakistan’ı destekleyen bölgesel bir yaklaşımın, ABD’ye, teröristleri yenilgiye uğratmaya ve kendisiyle müttefiklerini koruma yönündeki hedeflerini başarmasına yardım edeceğini söyledi.

Her iki bakan da, Afganistan konusunda Obama’nın başkanlığında bakanlar, askeri liderler, kongre liderleri ve diğerlerinin katılımıyla yürütülen kapsamlı gözden geçirme çalışmasını savunurken, Clinton, “en iyisi olduğunu düşündüğümüz yaklaşımla geleceğiz, ama hedef aynı kalmaya devam edecek” dedi.

Ayrıca iki bakan, bu konuda Obama’ya Amerikalı askeri yetkililerce verilecek tavsiyelerin gizli kalması gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.