AvrupaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarına itiraz edilmelidir

İran’ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı’ndaki (UAEA) Daimi Temsilcisi “İran, dün Ajans’a verdiği bir mektupla, NPT’ye aykırı olarak Avrupa’ya yerleştirilen Amerikalı nükleer silahların durumuyla ilgilenilmesini istedi” dedi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı’ndaki (UAEA) Daimi Temsilcisi “Ali Asger Sultaniye, UAEA Yönetim Kurulu’nun Viyana’da düzenlediği son toplantısına değinerek “Bu toplantıda, ABD’nin yüzlerce nükleer silahının Avrupa topraklarında ve özellikle de, nükleer silahları olmayanlar olarak bilinen ülkelerde bulunduğunu ifade ederek, bu şartlarda UAEA Yönetim Kurulu’nda İran’ın nükleer konusunun abartılıp, agrandize edilmesinin dünya kamuoyunu Avrupa’daki bu Amerikalı nükleer silahların barış ve güvenlik açısından teşkil ettikleri ciddi tehlikeden saptırma gayesi taşıdığını belirttim” dedi.

Açıklamalarının devamında, “NPT” anlaşması gereği, nükleer silahları olmayan ülke topraklarına bu tür silahların yerleştirilmemesi gerekiyor” ifadesini kullanan Sultaniye ayrıca “Buna göre, yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum ve platonyum dahil her tür nükleer maddenin söz konusu ülke topraklarında bulunduğu takdirde durumun hemen UAEA’ya rapor edilmesi lazım. Ama bugüne kadar böyle bir girişimde bulunulmadı. Dolaysıyla bu durumda, hem bu Avrupa ülkesi topraklarına nükleer silahlar yerleştiren ABD ve hem bu tür silahlara ev sahipliği yapan ülkeler NPT anlaşmasına aykırı davranmışlardır” dedi.

İran’ın UAEA’daki Daimi Temsilcisi Sultaniye ayrıca, UAEA Genel Müdürüne hitaben yazdığı ve dün kendisine takdim ettiği bir mektupla bu aykırı durumu hatırlattığını ve Ajans’ın bu meseleyi inceleyip, üyelere rapor olarak bildirmesini istediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.