HaberlerİranOrtadoğu

ABD’nin BMGK üyeleriyle yeni İranofobia şovu

Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nikki Haley BM güvenlik konseyine üye ülkelerin büyükelçilerini bir ziyafete davet ederek beyaz sarayın İranofobia siyasetinin devamında yeni bir şov yapmak istediği anlaşılıyor.

Amerika’nın BM daimi temsilciliğinden yapılan açıklamada BM güvenlik konseyinin 14 üyesi Amerikalı yetkililerle birlikte Pazartesi günü, Nikki Haley’nin geçtiğimiz günlerde bir kaç füze parçasını sergileyerek İran İslam Cumhuriyeti’ni Yemen’in Ensarullah hareketine füze vermek ve Ensarullah hareketini de bu füzelerle Arabistan’ın başkenti Riyad’a saldırmakla suçladığı Anakustia Boling üssünü ziyaret edecekleri belirtildi.

Hatırlanacağı üzere geçen yılın Kasım ayında Yemen ordusu Riyad’ın uluslararası Melik Halid havaalanını uzun menzilli bir füze ile hedef almasının ardından Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nikki Haley bir basın toplantısı düzenleyerek bir kaç demir parçasının yanında gazetecilere ve kameraların karşısında poz verdi ve bu demir parçalarının İran yapımı bir füzenin parçaları olduğunu iddia etti. Haley bununla da yetinmedi ve İran’ı BM güvenlik konseyinin kararnamelerini ihlal etmekle suçladı. Ancak bu basın toplantısından hemen sonra BM genel sekreteri Antonio Guterres’in sözcü yardımcısı Ferhan Hak bir basın toplantısı düzenledi ve Haley’nin ileri sürdüğü iddianın mesnetsiz olduğunu ve bu füzenin hangi ülkenin yapımı olduğunu gösterecek hiç bir kanıt bulunmadığını kaydetti.

Yemen’in Takarub adlı siyasi ve uluslararası araştırma merkezi Başkanı Dr. Abdurrahman Raceh Amerika’nın BM temsilcisi Nikki Haley’nin bu şovu hakkında yapdığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Amerikalı yetkililer bu şovu düzenlemekle aslında üç amacın peşindeler. İlk hedef, Suud rejimini haraca bağlamaktır. Amerika Suud rejiminin veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın maceracı politikalarının baş hamisi olduğunu telkin ederek Arabistan rejimi ile daha fazla silah anlaşması imzalamak istiyor. İkinci hedef, Tahran yönetimine baskı uygulamaktır. Ancak Washington yönetimi Amerika’nın iç siyaset arenasında yaşadığı ihtilaflar ve ayrıca AB’nin eşlik etmemesi yüzünden, Bercam nükleer anlaşmasına yönelik eleştirilerini İran’ın füze programına yönlendirmeye çalışıyor. Üçüncü hedef Yemen’de insani krizle ilgilidir. Amerika bu krizin yaratılmasında Suud rejiminin ortağıdır ve bu yüzden bu tür şovları düzenleyerek, Suud rejiminin Yemen tecavüzü ve bu ülkeyi kuşatmasına meşruiyet kazandırmaya çalışıyor.

Ancak bu senaryonun diğer katmanları, korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Rusya ziyaretiyle birlikte daha da gün ışığına çıkmaya başladı. Siyonist rejimde yayımlayan Times Off gazetesi şöyle yazdı: Netanyahu Pazartesi günü İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın geleceğini ve Filistin ile İsrail arasında uzlaşma sürecini Putin’le görüşüyor.

Aslında Amerika, korsan İsrail ve Arabistan rejimleri sürekli İran İslam Cumhuriyeti’ni küresel tehdit gibi göstermeye ve bir dizi uydurma senaryo temelinde şov yaparak kamuoyunu kandırmaya çalışıyor.

Amerika’da yayımlanan Washington Post gazetesi bu konuda şöyle yazıyor: Amerika Suud rejimine binlerce füze ve bomba ve silah vererek Yemen ve tüm bölgeyi kaosa sürüklediği halde İran İslam Cumhuriyeti’ni bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçluyor.

Amerika yönetimi son üç yılda Suud rejimi Yemen topraklarını sürekli bombardıman ettiği ve bu ülkeye en ağır kuşatmayı dayattığı ve hatta bu ülkeye ilaç ve gıda maddelerinin girişini engellediği ve sonuçta Yemen’e füze bir yana her türlü silah sevkiyatını imkansız hale getirdiği bir sırada İran’ı Yemen’e füze göndermekle suçluyor. Bundan başka Suud rejimine yakın kaynaklar Yemen tecavüzünün başında yayımladıkları raporlarda Yemen ordusu 300 ila 400 balistik füzeye sahip olduğunu belirtmiş bulunuyor. Bu arada dünya kamuoyu ve doğal olarak BM güvenlik konseyi üyeleri dee Arabistan’ın başını çektiği ve ABD’nin desteklediği ittifakın şimdiye kadar binlerce Yemenli sivil vatandaşı katlettiklerini ve 7 milyon Yemenli vatandaşı da mülteci durumuna düşürdüğünü unutmaması gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.