HaberlerLatin Amerika

ABD’nin cezalandırılmasını istiyoruz

Brezilya Dışişleri Bakanı “Bu ülke, Dünya Ticaret Teşkilatı çerçevesinde sahip olduğu yasal hakkını ABD’nin ticari olarak cezalandırılması için kullanacaktır” diye vurguladı.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ülkesinin, Amerikan pamuk çiftçilerine sübvansiyon verilmesi durumuna son vermek üzere yasal hakkını kullanarak bu meseleye son vereceğini bildirdi.

Amorim bu hususta ayrıca “Biz netice alana kadar bu meselede ısrar edeceğiz. Ben aynı zamanda Brezilya’nın ABD’yle olan bu ticari davasını kazanmasından sonra, zengin ve gelişmiş diğer ülkelerin de artık, gelişmekte olan ülkelere karşı yasalara aykırı girişimlerde bulunmaktan kaçınmalarını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Dünya Ticaret Teşkilatı Brezilya’ya, ABD’den pamuk ithali yapılmasına karşı ağır ceza ve yaptırımlar uygulama hakkı tanımıştır. ABD, kanunlara aykırı olarak kendi pamuk çiftçilerine sübvansiyon verme suretiyle, pamuk fiyatlarının dünya piyasalarında düşmesine sebep olmuştur. Bu mesele, Dünya Ticaret Teşkilatında belirlenen yasalara aykırı düşmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.