DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’nin durumu günden güne kötüye gidecek

Amerika’nın Irak ve Afganistan’daki güçlerinin komutanı, ABD’nin Afganistan’daki durumu günden güne daha kötüye gideceğini söyledi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Cumartesi günü Princeton üniversitesinde konuşma yapan Amerika’nın Irak ve Afganistan’daki güçlerinin komutanı General David Petraeus, “Sekiz yıl geçtikten sonra Amerka nihayeten Afganistan’da yeteri kadar asker yerleştirecek”diyerek, ancak bu şeklide uluslararası güçler tarafından savaşı kontrol etmek ve Taliban’ın sızmasını önlemek mümkün olunabileceğini ifade etti.

Petraeus, Amerika’nın durumu Afganistan savaşında günden güne kötüye gideceğini ve daha ağır kayıplar vereceğini belirtti.

Afganistan’daki Taliban’ı kontrol etmek ve sivillerin kaybını önlemek için başarılı olacaklarını söyleyen General Petraeus, “Afganistan’a karşı ABD fazlasından yükümlülükleri yerine getirmiştir”şeklinde altını çizdi.

Amerika’nın Irak ve Afganistan’daki güçlerinin komutanı, Afganistan’daki bazı yaklaşımların Irak’tan kaynaklandığını, askerler sayısını artmak stratejisi ise bu ülkede daha önce denendeğini kaydetti.

David Petraeus daha önce verdiği demeçte Amerikan askerlerinin Afganistan’a gitmek arifesinde bu ülkedeki şiddetin artacağını ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.