İslami Davet

ABD’nin düşmanlığı eskisi gibi etkili olamıyor

5 Eylül 2017 15:05

Nükleer anlaşmanın ardından ABD’nin İran karşıtı düşmanlığının devam ettiğini bildiren İran Hükümet Sözcüsü, bunların artık eskisi gibi etkili olamadığını da belirtti.

İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nobaht, yaptığı basın toplantısında Ekonomi Konseyi’nin geçen gün aldığı kararlarına işaret ederek, “Kamuoyunun nükleer anlaşmanın ekonomi alanındaki etkilerine ilişkin beklentilerinin başında bankacılık alanında bu fırsattan yararlanma konusu yer alıyor. Fakat ABD’nin kötü niyetli davranışları eskisi gibi devam etmektedir. Tüm bunlara rağmen bu sene, petrol sahalarımızda Total sözleşmesi kapsamında 5 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığına tanık olduk. Sözü geçen sözleşmeye ilave olarak bir de Güney Kore’yle yaptığımız 8 milyar avroluk bir yatırım anlaşmasını da örnek verebiliriz” şeklinde konuştu.

Nobaht, sözü geçen gelişmelerle yatırımlara rağmen dünyanın büyük bankalarıyla İran arasındaki sorunlara da değinerek sözlerine şunları ekledi: Anlattığım yatırım projeleri tabii ki büyük atılımlardı ancak aynı zamanda da Avrupalı bankalar bizimle işbirliği yapmamak için çeşitli nedenleri öne sürüyorlar. Bu yöndeki en önemli etken ABD tarafından oluşan tehditlerdir. Gerçi bu tehditler artık eskisi gibi yatırım yapma işleminin önünü kapatamıyor. Böylece bazı bankaların bizimle işbirliği yapmama eğilimlerinin asıl kaynağı ABD’nin İran’a karşı sergilediği düşmanca tavırlarıdır. Fakat söylediğim gibi bunlar da artık eskisi gibi pek etkili olamıyor.

ABD’nin düşmanlığı eskisi gibi etkili olamıyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık