HaberlerKuzey Amerika

ABD’nin Estonya büyükelçisi istifa etti

Amerika’nın Estonya büyükelçisi, Trump’ın Avrupa Birliği ve NATO aleyhindeki açıklamalarından dolayı istifa etti.

Amerika’da Trump’ın iktidara gelmesinin ardından diplomatların istifaları her geçen gün artarken, bu doğrultuda son gelişme Amerika’nın Estonya’daki büyükelçisinden geldi.

Büyükelçi, Trump’ın AB ve NATO aleyhindeki açıklamalarından dolayı istifa ettiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın G7 zirvesindeki açıklamalarına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Trump’ın görüşmeler sırasında NATO’nun “ABD için çok maliyetli” olduğunu söylediği ve NATO’yu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşması NAFTA’yla kıyasladığı belirtiliyor.

ABD Başkanı’nın “NATO da NAFTA kadar kötü” şeklindeki sözleri, görüşmeye dair bilgi sahibi bir yetkilinin Axios’a konuşmasıyla ortaya çıktı.

Trump’ın Temmuz’da Brüksel’de yapılacak NATO zirvesini kast ederek “İlginç bir zirve olacak” dediği de aktarılıyor.

The Hill’in aktardığına göre Trump aynı zirvede G7 liderlerine Kırım’ın Rusya’nın parçası olması gerektiğini çünkü “Kırımlıların Rusça konuştuğunu” söyledi.

Haber ABD basınında yayılırken, Trump’ın açıklamalarının ABD ile Batılı müttefiklerinin arasını daha da açmış olabileceği söyleniyor.

Trump, zirvenin ardından Kanada ile gerginlik yaşamış, bu gerilim basına yansımıştı.

Geçen Salı günü, Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Everett Eissentstat önümüzdeki ay Beyaz Saray’dan ayrılacağını açıkladı. Sözkonusu danışman aynı zamanda Ulusal Ekonomi Konseyi ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nde de aktif rol oynuyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.