HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD’nin gasp ettiği İran varlıklarından 50 milyar dolarlık kısım serbest bırakılabilir

Amerika’da bir haber ajansı, Amerikan yönetiminin dondurulan İran varlıklarından 50 milyar dolarlık kısmının serbest bırakılmasına eğilim gösterdiğini bildirdi.

Cenevre’de İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili bir araya gelen ülkeler, İran’dan ayni garanti alınması karşılığında Amerika’nın yurt dışındaki bankalarda dondurulan İran mal varlığından 50 milyar dolarlık kısmını serbest bırakabileceğini yazdı.

Bu arada Amerikalı gazeteci Jefri Goldberg, çok sayıda ülke ve şirketin İran aleyhindeki yaptırımları kaldırmaya niyetli olduklarını ve Amerika’nın en küçük bir adım atması halinde bu konuda İran’la ilişkileri tekrar çok iyi bir şekilde başlatacaklarını bildirdiklerini söyledi.

Amerika’nın İran’la sorunu halletmemesi halinde Amerika’nın da ciddi olarak bir sorunla karşı karşıya geleceğini belirten Amerikalı gazeteci, Cenevre’deki müzakerelerde Amerikalı yetkililerden bazılarının, İranlı yetkililere, İran’ın nükleer konuda 5+1 grubuna yeterli garanti vermesi halinde İran’ın dondurulan mal varlığından önemli bir bölümünün serbest bırakılacağına dair söz verdiklerini dile getirdiklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.