HaberlerKuzey Amerika

ABD’nin genelinde Trump protesto edildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın çocukları ebeveynlerinden ayırma politikası dahil göçmen karşıtı politikaları, ülkenin muhtelif kentlerinde çok sayıda Amerikan vatandaşının katılımıyla protesto edildi.

ABD’nin Homestead, San Diego ve Mc. Allen kentleri başta olmak üzere muhtelif kentlerinde düzenlenen gösterilerde çocukların serbest bırakılması ve aile bireylerinin birbirine kavuşması istendi.

3 gün önce de, ABD’nin en büyük kenti New York’ta Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla bir araya gelen binlerce kişi, Donald Trump yönetimini hedef alan bir yürüyüş gerçekleştirdi. New York’un sembol mekanlarından Bryant Park’ta toplanan binlerce kişi, buradan Birleşmiş Milletler’e (BM) kadar yürüdü.

Ellerinde “Göçmen çocukları koruyun”, “Mülteciler hoş geldiniz”, “Çocuklar yasa dışı değildir” ve “Aileleri bir arada tutun” gibi pankartlar taşıyan ve göçmenler lehine sloganlar atan farklı din ve etnik kökene mensup göstericiler, caddeler boyunca uzun kuyruklar oluşturarak BM binasının önüne ulaştı. Trump yönetiminin, ABD’ye yasa dışı olarak giren göçmen ailelerin çocuklarını ayıran politikasını eleştiren göstericiler, göçmen çocukların hedef alınmasına şiddetle karşı çıktı.

Trump yönetiminin göçmen çocukların ebeveynlerinden ayıran politikası, bu ülkede kamuoyunun yoğun tepkisine yol açarken Trump yönetimi için ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.