DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’nin Haiti’ye dördüncü saldırısı

Londra’da çalışan Kanadalı politika felsefesi uzmanı Peter Hallward Haiti’de en son vuku bulan deprem felaketinin ardından ABD’nin girişimine değinerek “ABD, 1915 yılından beri 4. Kez olarak “istikrar” ve “güvenlik” gibi değişik iddialar bahanesiyle Haiti’ye saldırıyor” diye yazdı.

Londra’da felsefe hocası olarak çalışan Kanadalı politika felsefesi uzmanı Peter Hallward, Avrupa’nın modern üniversitesi sayılan Middlesex tarafından yayınlanan eleştirel bir yazısında “1915 yılından bu yana ABD, 4. kez olarak Haiti’ye karşı askeri saldırıya geçti. Bu saldırılar çeşitli şekil ve farklı bahanelerle gerçekleştirildilerse de, hepsi “istikrar” ve “güvenlik” sağlanacağı gibi iddialar ileri sürülerek gerçekleştirildi” diye kaydetti.

Yine Kanadalı Hallward’ın yazdığına göre, ABD’nin Haiti’de Başkent Port au Prince havaalnında insani yardım ulaştırma uçakları yerine kendi askeri uçaklarına öncelik tanımaya ilişkin kararı, Leogan ve Port au Prince’in güneyinde enkaz altında kendi hallerine bırakılan binlerce insanın hayatını bitirmiş oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.