HaberlerLatin Amerika

ABD’nin hedefi Venezüela ve Bolivya

Küba lideri Fidel Castro, ABD’nin Kolombiya ile yaptığı üs anlaşmasının, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in “devrimci hükümetini” ortadan kaldırmaya yönelik olduğu belirtti.

Güney Amerika Devletler Birliği olağanüstü zirvesi öncesinde, ABD’nin Kolombiya’daki 7 üssü kullanabilmesine olanak sağlayan anlaşmayla ilgili olarak konuşan 83 yaşındaki Küba lideri, “ABD’nin bu üslerle tek niyeti, Latin Amerika’yı birliklerinin birkaç saatte ulaşabileceği bir menzile sokmak” ifadesini kullandı.

Bu planın ilk hedefinde, Bolivya’daki devrimci süreçle Venezuela’daki doğal kaynaklar ve petrolün denetimini sağlamanın bulunduğunu söyleyen Castro, “Amerikan imparatorluğu, arka bahçesinde gelişen yeni ekonomilerle rekabet istemiyor” diye konuştu.

ABD’nin, uyuşturucu kaçakçılığı ya da terörle mücadele bahanesinin komik bulunduğunu kaydeden Castro, ABD’nin dünyanın en büyük uyuşturucu tüketicisi, dünyanın en büyük silah üreticisi olduğunu ve Latin Amerika’daki organize suçlarda kullanılan ateşli silahların çoğunun ABD tarafından temin edildiğini vurguladı.

1959’daki Küba devriminin mimarı olan ve sağlık nedenleriyle iktidarı 2006’da kardeşi Raul Castro’ya devreden Fidel Castro, Kolombiya’ya hitaben, “Kendisine saygısı olan bir devlet paralı askere ya da uyuşturucuyla mücadele için Amerikan askeri üslerine ihtiyaç duymaz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.