Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

ABD’nin iddiaları emperyalist siyasetin devamıdır

İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Hamenei ABD’nin, İran ile ilgili iddialarının o ülkenin emperyalist siyasetinin bir devamı olduğunu söyledi.

Ramazan bayramı dolayısı ile ülke yetkililerini kabul eden Ayetulah Seyyid Ali Hamenei, Amerika’nın bölge ülkelerini tehdit ettiği yönündeki kışkırtıcı iddialarına değinerek, İslam İnkılabı’nın son 30 yılda kimse için tehdit kaynağı olmadığını aksine kendisinin tehdit edildiğini dile getirerek, İran’ın siyasetlerinin komşuları ve bölge ülkeleri ile ilişkileri güçlendirmek üzerine kurulu olduğunu söyledi.

İslam İnkılabı rehberi, İran’ın nükleer silah üretmeye çaba gösterdiği yönündeki emperyalist ve siyonistlerin iddialarına da temas ederek, İran’ın asla bu tür silahlara ihtiyacı olmadığını aynı zamanda İslami İran’ın itikadi ve inancı açısından bu silahların kullanımını haram olarak gördüğünü söyledi.

İran’ın siyasetlerinin mazlumları destekleme ve zalimlere karşı olmak üzerine kurulu olduğunu ve bu doğrultuda İslami ve ahlaki değerlerin dikkate alındığını belirten İslam İnkılabı rehberi, siyonistlerin ve emperyalistlerin kontrolündeki batı medyasının İran’ın siyonist İsrail’i ortadan kaldırmak için silah ürettiğine dair iddialarına da temas eden İslam inkılabı rehberi, İran’ın Filistin meselesiyle ilgili mantıklı, dengeli, kapsayıcı planının daha önce açıklandığını hatırlattı.

İslam İnkılabı rehberi, sözkonusu kabulde, başta Filistin olmak üzere Kudüs ve İslam dünyası meseleleri konusunda Müslümanların üzerine çok önemli görev düştüğünü hatırlatarak, Müslümanların asla Filistin halkını kendi sorunlarıyla tek başına bırakmamaları gerektiğini aksi halde istenmeyen bir neticeden Müslümanların da vebal altında kalacağını hatırlattı.

İran’ın savunma sanayinin güçlü olduğuna da temas eden Ayetullah Hamenei, Amerika’nın İran’la ilgili iddialarının kabul edilemez olduğunu zira İran’ın askeri yapısının savunma amaçlı olduğunu kaydetti.

Sözkonusu kabulde İslami İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İslami İran halkı ve İslam ümmetinin bayramını tebrik ederken, İran halkının, Dünya Kudüs Günü’ne görkemli ve coşkulu bir katılım sergilemesinin, Filistin halkı ve İslam dünyası meselelerine verdiği önemi bir daha gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.