HaberlerİranOrtadoğu

ABD’nin İran karşıtı yaptırımlarını fırsata çevirebiliriz

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Falahatpişe, ABD’nin İran’a karşı aldığı iki aşamalı yeni ambargo kararına ilişkin, “ABD’liler nükleer anlaşma sonrası dönemde birtakım kısıtlamaları sadece kağıt üzerinde kaldırmışlardı. Bazı bankalar ile sigorta firmaları buna karşı olduğu için bugünden itibaren yeni bir gelişme söz konusu olmayacaktır. ABD’nin ambargolarını iyi biliyoruz” dedi.

ABD’nin İran karşıtı yaptırımlarına karşı koyma gerekliliklerine değinen Falahatpişe, “Ülkenin kültürel, ekonomik ve politik potansiyelleri üzerinde çok çalışmalıyız. Düşmanın İran’ı izole etmeyi amaçlayan planlarını boşa çıkartmalıyız” ifadesini kullandı.

Falahatpişe, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu’nun yaptırımlarla ilgili aldığı tedbirler hakkında şunları kaydetti: Bu doğrultuda stratejik, ekonomik ve politik alanlarda iyi ilişkilere sahip olduğumuz 50 hedef ülkeyi tespit edip belirledik. Bu komisyonun üyeleri sözü geçen ülkelerle olan ilişkilerin seviyesini değerlendirerek rapor hazırlıyorlar.

Falahatpişe ilaveten, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu’nun yaptırımlarla ilgili olarak attığı adımların tamamen huhuksal ve yapıcı olduğuna dikkati çekti.

Ülke yetkilileri arasında birlik ve beraberliğin hakim olduğunu dile getiren Hişmetullah Falahatpişe, “İran olarak yaptırım tehdidini fırsata dönüştürmek istiyoruz” şekilinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.