İslami Davet

ABD’nin İran’a karşı müdahaleci politikası; küresel tehdittir

6 Eylül 2017 12:21

Ulusal güvenliği, sınırları, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının korunup savunulması İran İslam Cumhuriyeti’nin kesin ve sabit haklarındandır.

İran Savunma Bakanı General Emir Hatimi dün Tahran’da düzenlenen “Savunma Hukuku” konulu konferansta yaptığı konuşmada, “İran İslam Cumhuriyeti’nin bütün işlerinin uluslararası hukuk çerçevesinde olduğunu, ancak emperyalizm dünyasını sahte ve yapay yorumlarla İran’ın caydırıcılık gücünü yıpratmak peşinde olduğunu ifade etti.

İran Savunma Bakanı, İran’ın füze gücü ile ilgili yaptırımlar ve tehditlerin emperyalizmin tek hedefi olmadığını, onların teröristler üzerinde İran’ın komşularını da istikrarsızlaştırmak istediğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri de aynı konferansta yaptığı konuşmada, İran’ın savunmayla ilgili haklarına vurgu yaparak, “sahil kuralları uyarınca, Fars Körfezi İran’ın haklarının bir parçasıdır ve buradaki kendi çıkarlarını savunması gerekiyor, ancak maalesef, dünyanın ötesinden bir ülke Fars Körfezi’nde kendi için özel haklar tanıyor, ki bu uluslararası hukukta iki kat zulmün ve talepte aşırılığın ta kendisidir” açıklamasında bulundu.

ABD’nin bölgesel ve uluslararası arenadaki alışılmadık yaklaşım ve tavırları incelendiğinde, ABD’nin bölgeye yönelik dış politika stratejilerinin belirlenmesinde etkili olan faktörlerden biri, bu ülkenin ulusal çıkarlar adı altında gündeme getirilen müdahaleci hedefleri olduğu anlaşılıyor.

ABD’li üniversite hocası ve siyaset uzmanı Donald Nochetrlin’e göre, ABD’nin ulusal çıkarları şundan ibarettir: “Toprakları savunma, ekonomik refah, uygun uluslararası güvenlik ve düzen ve de Amerikan değerlerinin yükseltilmesi.”

Böylesi bir ortamda her şey tek taraflı çıkarlar mihverinde değerlendiriliyor. Bu görüşe göre, çıkarların temini için militarist ve terörist yöntemler dahil güç kullanılabilir.

Batı başta olmak üzere ABD’nin terörizme karşı çifte yaklaşımı da işte buradan kaynaklanıyor.

ABD, bu çıkarların korunmasını bölge milletlerinin yok edilmesi ve istikrarsızlığın çıkması pahasına istiyor.

ABD’nin diğer alanlardaki yaklaşım ve tavırları da uluslararası mantığa uygun değil. ABD’nin İklim Anlaşmasından çekilmesi ve Nükleer Silahların Üretilmesi, Denenmesi ve Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın ihlali bunun için bariz örneklerden sayılıyor.

İran ile imzalanan uluslararası nükleer anlaşma konusunda da ABD aynı yönteme sarılmış bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmaya yönelik olumsuz yaklaşımı, İran’ın füze gücü ve kabiliyeti ile ilgili yaygaraları ve İran’ı terörizme destek vermekle suçlamaları gibi temelsiz iddiaları, ABD’nin tavır ve tutumunda herhangi bir istikrar ve sebatın olmadığını gösteriyor.

Bu yüzden nükleer anlaşma veya bölgesel meseleler, istikrar ve güvenlik konularında bir tehdit söz konusu olursa, bunun kaynağı ABD’nin politikalarıdır ve bunun yol açabileceği tehlike ve sonuçlardan da ABD bizzat sorumludur.

ABD’nin İran’a karşı müdahaleci politikası; küresel tehdittir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık