DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’nin İran’a yaptırım uygulaması çok zor

Amerika ve Avrupalı yetkililerin İran aleyhinde yaptırımların etkisiz olduğunu ve beyaz sarayın bu yaptırımlarda bir çok sorunla karşılaşacağını dile getirdiği bildirildi.

Amerika’nın ünlü dergilerinden Wall Street Journal, batının İran aleyhinde yaptırımları ağırlaştırma çabalarını konu edindiği raporunda adlarını açıklamadığı bir çok Amerikalı ve Avrupalı yetkilinin beyaz sarayın İran’a yönelik yaptırım konusunda bir çok sıkıntı ile karşılaşacağını itiraf ettiklerini yazdı.

Dergi, Rusya ve Çin’in şimdilik İran’a güvenlik konseyi aracılığı ile baskıları arttırmaya sıcak bakmadıklarını, hatta Almanya ve Fransa’nın İran’ın benzin ithalatı ile ilgili öfkelerini gösterdiklerini belirtti.

Amerikalı dergi, İran’a güvenlik konseyi aracılığı ile benzin konusunda yaptırım uygulamanın da zor gözüktüğünü, çünkü bu ayda Çinli firmaların İran’ın benzin ithalatının üçte birini üstlendiklerini ve Çin’in güvenlik konseyinin daimi üyelerinden biri olduğunu kaydetti.

Korsan İsrail’in önerdiği gibi İran’ı petrol açısından tam olarak boykot etmenin de imkansız olduğunu yazan dergi, Amerikalı firmaların İran’dan petrol satın almaktan men edildiğini, ancak Avrupa, Çin ve Japonya’nın İran’ın en büyük petrol alıcıları olduğunu, ayrıca İran petrolüne yaptırım uygulamanın petrol fiyatlarını yükselteceğini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.