HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD’nin İran’ı BM Güvenlik Konseyi’ne götürme politikası yenilgiye uğramıştır

İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, İran İslam Cumhuriyeti’ni BM Güvenlik Konseyi’ne götürme çabalarının yenilgiye uğradığını söyledi.

29. Uluslararası Asya Partileri Daimi Konferansı ve 2. İpek Yolu konferansı kulisinde basın mensuplarına konuşan İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu.

Erakçi, gazetecilere, “ABD’nin Yemen’in bir füzenin kalıntılarını göstermek için BM Güvenlik Konseyi üyelerini bir araya toplaması tamamen yapmacık bir gösteriydi; oturuma getirilen parçaların nereden toplandığı bile belli değildi” açıklamalarında bulundu.

Erakçi konuşmasının devamında, ”ABD, geçen sene boyunca İran’ın ayağını BMGK’ya açmak istiyordu ancak onların bu yöndeki çabaları başarısız kaldı. Füze programı, Yemen tutumu ve ülke içinde ortaya çıkan bazı kargaşalardan dolayı İran’a karşı BM Güvenlik Konseyiniı toplamaya çalışan ABD ise her defasında daha fazla yalnız kalmıştır.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı ayrıca, “Amerika’nın son yaptığı ise İran’da meydana gelen kargaşaları kullanarak ülkemizi BM Güvenlik Konseyinde mahkum etmeye çalışmasıydı. Fakat Güvenlik Konseyi’nin o oturumu da tüm üyelerin nükleer anlaşmayı desteklemesi sonucunu beraberinde getirerek ABD’nin yine inzivasına neden oldu. Oturum ardından tanık olduğumuz tepkiler başta Rusya olmak üzere diğer ülkelerin ABD’nin bu konudaki davranışını beğenmediğini gösteriyordu. Böylece Amerika, kesinlikle bu yollarla amaçlarına varamayacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.