HaberlerKuzey Amerika

ABD’nin işkenceci doktorları

Gözaltına alınan kişilere yönelik işkencelere, ABD ordusunda veya istihbaratında görev alan doktorlar da destek veriyor.

ABD’de yayınlanan bir rapora göre Amerikalı doktorlar, “terörist” iddiası ile gözaltına alınan kişilere yönelik işkencelere yardımcı oluyor.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre raporda, gözaltına alınan kişilere yönelik işkencelere, ABD ordusunda veya istihbaratında görev alan doktorlar fiziksel ve psikolojik olarak destek veriyor.

Avukatlar, etik uzmanları ve doktorlardan oluşan 19 kişilik bağımsız ekip tarafından hazırlanan rapora Colombia Üniversitesi’nden emekli Dr. Gerald Thomson da katkıda bulundu. Thomson rapor sonucunda çıkan bulguları “bu büyük, dehşet verici bir durum” olarak değerlendirdi.

Thomson bu tür işkencelerin devam ettiğini ve buna kanıt olarak son zamanlarda ABD hapishanelerinde başlatılan açlık grevlerinin açık bir kanıt olduğunu ifade etti.

Hem Obama hem de önceki ABD başkanı Bush döneminde gerçekleştirilen işkenceler “insanlık dışı” ve “onur kırıcı” olarak değerlendirildi.

Sağlık üzerine araştırmalarda bulunan düşünce kuruluşu ve Kolombiya merkezli Institute on Medicine as a Profession (IMAP) kendini “kâr amacı gütmeyen” ve “bağımsız” bir kuruluş olarak tanımlıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan Yarbay J. Todd Breasseale ise rapora ilişkin açıklamasında suçlamaların “tamamen saçma” olduğunu iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.