AsyaHaberler

ABD’nin milletlere yaklaşımı bencil ve nefret doludur

Çin’in Şanghay Expo Fuarındaki İran Ulusal Günü törenine katılan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABDnin diğer milletlere ve hatta kendi halkına karşı tutumunun değersiz ve nefret dolu olduğunu belirtti.

Çinli yetkililerin ve Çin’de yaşayan İranlıların da hazır bulunduğu törende Ahmedinejad “dünyada hiçbir millet, bencil ve keyfi tutumu kabul etmez. Siyasi ve ekonomi ilişkilerde bencillik ve despotluk, savaş, ordu sürmek, atom bombası üretmek ve adaletsizlik, uygarlığın faktörü olmadığı gibi yok olmaya mahkumdur. Bir gücün tutumu ve kararlarını milletler kabul etmediğinde o güç asla kalıcı olmayacak” dedi.

Günümüz dünyasında hoş olmayan gelişmelere işaret eden Cumhurbaşkanı “Irak ve Afganistan’a saldırmak, Pakistan’a devamlı saldırılarda bulunmak ve Filistin’in kanayan yarası insanlık faciasıdır. Adaletsiz ve dayatmalı olan veto ayrıcalığını kötüye kullanmak, milletlerin bilim, teknoloji alanında gelişmesini önlemek ve hatta dünyayı tehlikeye atacak nükleer bombalarla tehdit etmek normal bir olay olmuş. Atom bombası sahipleri diğer ülkelere, barışçıl nükleer enerjisinden yaralanmalarına bile izin vermezler. Onlardan bazıları hatta nükleer tahrip gücü yüksek silahlara bile sahipler ve bu silahları kullandılar bile. Kendileri suçluyken bu silahların yayılması bahanesiyle barışçıl kullanımını da engelliyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.