HaberlerKuzey Amerika

ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi değişti

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD’nin eski İsrail elçisi ve şu an düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı olan Indyk’in Ortadoğu Özel Temsilciliği’ne getirildiğini açıkladı

ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Martin Indyk oldu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanlığı’nda, Indyk’in atamasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin eski İsrail büyükelçisi olan ve şu an düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Indyk’in bu görevi kabul ettiğini açıklayan Kerry, kendisinin kıdemli danışmanlarından olan Frank Lowenstein’in de Indyk’in yardımcısı olacağını bildirdi.

Hem İsrail hem Filistin tarafının Indyk’e yönelik saygısından bahseden Kerry, “Büyükelçi Indyk, realistik bir insan. İsrail-Filisin barışının kolayca gelmeyeceğini ve bir gecede olmayacağını biliyor ama aynı zamanda Indyk, ileriye gidilebilecek bir yol olduğunu ve bu yolu acil olarak takip etmemiz gerektiğini de biliyor” dedi.

Kerry, Indyk’in, kendisinin iki tarafın liderlerinin güçlü liderlik göstermesi ve zorlu seçimler ve makul fedakarlıklar yapma isteği göstermesi halinde, barışın mümkün olabileceğine dair inancını paylaştığını dile getirdi.

Ortadoğu barış sücerinin zor bir süreç olduğunu, kolay olsaydı zaten şu ana kadar çözüleceğini ifade eden Kerry, konu, zorlu, karmaşık, duygusal ve sembolik önemi olan konularda uzlaşıya geldiğinde, liderlerin ve müzakerecilerin önünde birçok zorlu seçeneklerin bulunacağını kaydetti. Kerry, bu çabalarda kilittaşının “makul uzlaşı” olduğunu belirtti.

Martin Indyk de bu göreve layık görülmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Indyk, ABD’nin İsrail Büyükelçisi olarak 1995-1997 ile 2000-2001 yılları olmak üzere iki kez görev yaptı.

Martin Indyk’in, ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi olduğu açıklaması, İsrail-Filistin arasındaki müzakelerin Washington’da tekrar başlamasından saatler önce geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.