AsyaHaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD’nin sakladığı rakamlar: 1 milyon yaralı asker

ABD’nin Irak ve Afganistan’daki kayıplarını sakladığı biliniyor. ABD gazi işleri bakanlığı da yaralanan asker sayısını açıklamayı durdurdu. Bakanlık Afganistan ve Irak’ta 1 milyon askerin yaralandığına dair belgeleri saklıyor.

International Business Times gazetesi, ABD Gazi İşleri Bakanlığı’nın bundan böyle Irak ve Afganistan’da yaralanan asker sayılarını açıklamayacağını, dolayısıyla “1 milyon yaralı”nın olduğuna dair belgeleri sakladığını bildirdi.

Gazetede yer alan haberde şunlar belirtiliyor: “Söylenecek tek şey hiç şüphesiz geçen Aralık ayı itibariyle 900 bin erkek ve kadının Irak ve Afganistan’dan döndükten sonra Gazi İşleri Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ve kliniklerde tedavi gördüğüdür. Ayrıca bu tesislerde 2012 yılının sonu itibariyle aylık olarak yaklaşık 10.000 yeni hasta bulunuyordu. Mart ayında Bakanlık birdenbire savaşlarda yararlananların sayılarını kamuoyuna açıklamayı durdurdu. Ancak uzmanlar aylık hasta sayısının değiştiğinden şüphe etmemek için herhangi bir sebep olmadığını söylüyorlar.

Irak ve Afganistan savaşlarına katılmış şu an sağlık hizmeti alan ve sakatlığı bulunanların sayısının 2.6 milyon olduğu iddia edilse de Bakanlık “güvenlik” gerekçesiyle bunlar hakkında rapor hazırlamayı ve yayınlamayı durdurdu.”

Haber yayınlandıktan sonra Bakanlık ilgili sayıların Kasım ayında açıklanacağını gazeteye bildirmiş.

Bakanlığın tedavi ettiği yaralıların çoğu travmatik beyin yaralanmaları ve post-travmatik stres bozukluklarından oluşuyor. Savunma Bakanlığı, 2001 yılından bu yana çoğu Irak ve Afganistan’da yaralanan yaklaşık 270 bin beyin yaralanması geçiren hasta bulunduğunu açıklamıştı. Her 5 gaziden 1’i post travmatik stres bozukluğu yaşıyor. Bu rakam yaklaşık olarak 300 bin insana denk geliyor. Fakat bu rakamlar yıllar önceki rakamlar, şimdiyse sayı daha fazla.

International Business Times gazetesinin savaşta yaralananların sayısına dikkat çekmesi sadece hükümetin şefaflığı konusunda değil aynı zamanda tedavi ve araştırma hususundaki kararları ve bunlara ayrılacak fonun belirlenmesine de önemli etkisi olacak.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.