HaberlerOrtadoğuSuriye

ABD’nin sponsorluğu altında siyonist planlar Suriye’yi hedef alıyor

Suriye’deki krizin çözümüne ilişkin siyasi programın hayata geçirilmesini izleme ve bu bağlamda gerekli icraatları almakla yükümlü kabine komitesi bugün Şam Üniversitesinde öğretim üyeleri ve profesörlerden oluşan bir heyetle bir araya geldi.

Kapsamlı ulusal diyalog ve uzlaşmada ortak bir vizyon teşkil etme ve düşünce alışverişi çerçevesinde kabine komitesinin muhtelif siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, bilimsel ve halk faaliyetleri ile bulunduğu temaslar zincirinde yapılan toplantıda konuşan komite başkanı Başbakan Vail el-Halaki; Suriye halkı, yönetimi ve ordusunun vatanın maruz kaldığı evrensel savaşa karşı mücadele sürecini tamamlayacaklarını ve zafere ulaşacaklarını belirtti.

Kabine komitesinin şu ana dek bulunduğu temaslar ve sonuçlarının yanı sıra çalışma mekanizması hakkında heyete bilgi veren Halaki; komitenin Suriye toplumunun istisnasız tüm bileşenleri ve faaliyetleriyle temaslarını sürdürdüğünü, bu bağlamda da herkese açık olup çabalarında gayet ciddi olduğunu söyledi.

Halaki Suriye’nin maruz kaldığı askeri, siyasi, ekonomik ve medya savaşının boyut ve hedeflerine ışık tutarken, ABD’nin sponsorluğu altında siyonist ve Erdoğan planlarına dikkat çekti.

Türkiye hükümetinin tekfirci ve radikal teröristlere her türlü sınırsız desteğine işaret eden Halaki; Suriye halkının çıkarlarını, insan haklarını ve demokrasiyi savunma iddiaları altında masum kanları akıttığına işaret etti.

Suriye halkını hedef alan ekonomik savaş konusunda ise Halaki; ulusal ekonominin güçlü olduğunu ve bu bağlamdaki olanakların zengin olduğunu ekledi.

Oturumda krizin tek ve güvenli çıkış yolunu teşkil etmesi itibarıyla siyasi programa desteklerini ifade eden heyet üyeleri; ekonominin güçlendirilmesi ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasında etkin icraatların alınması önemine dikkat çektiler.

Heyet üyeleri ardından ulusal diyalogun başarılı olması için düşünce ve önerilerini takdim ettiler.

Oturumda Başbakan Halaki; Şam Diyarları Ulemalar Birliği Başkanı Allame Dr Muhammed Said Ramazan el-Buti ve beraberinde bulunan onlarca kişinin camide düzenlenen bombalı eylemle şehit edilmelerini şiddetle kınadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.