HaberlerOrtadoğuSuriye

ABD’nin Suriye’de Elbu Kemal’e saldırısının hedefleri

Son günlerde Amerika yönetiminin başını çektiği ittifaka bağlı savaş uçakları bir kaç kez Suriye’nin Elbu Kemal kentine hava akını düzenleyerek bu kenti bombardıman etti.

Elbu Kemal kenti Suriye’nin Deyrizzur eyaletinde yer alıyor ve bu eyaletin üç büyük kentinden biri sayılıyor. Elbu Kemal kenti Irak’ın başkenti Bağdat ve Suriye’nin başkenti Şam’ın irtibat noktasıdır. Bu kent 2012 yılında Suriye devleti ve ordusunun kontrolünden çıkan ve tekfirci IŞİD terör örgütünün konuşlandığı ilk bölgelerden biri de sayılıyor.

Öte yandan Elbu Kemal kenti Suriye’de tekfirci IŞİD terör örgütünün en önemli ve en stratejik son üslerinden biriydi. Elbu Kemal kenti Kasım 2017 tarihinde tekfirci IŞİD terör örgütünün işgalinen tamamen kurtarıldı ve Suriye ordusunun kontrolü altına girdi.

Aslında Elbu Kemal kenti coğarafi açıdan belirtilen stratejik önemi, Irak ve Suriye başkentlerini birleştiren güzergahın üzerinde yer alması yüzünden Amerikan ordusu tekfirci IŞİD terör örgütüne tüm imkanları ile destek vererek kentin Suriye ordusu ve müttefik güçleri tarafından kurtarılmasını engellemek istediği halde örgütün işgalinden kurtarıldı ve Amerika bu çabasında hezimete uğradı.

Ancak buna rağmen Amerika yönetimi Suriye’de Elbu Kemal kenti kurtarıldığı günden bu yana sürekli bu kente stratejik açıdan bakmaya devam etti ve sürekli Suriye ordusunun bu kente tam olarak musallat olmasını engellemek için elinden geleni ardına koymadı. Nitekim şimdi de gözlemciler Amerika ve başını çektiği ittifaka bağlı savaş uçaklarının Elbu Kemal kentine yönelik düzenledikleri hava saldırılarını da bu çerçevede değerlendiriyor.

Bu arada akla gelen önemli soru, Amerika ve müttefiklerinin son günlerde Elbu Kemal kentine hava akınları düzenlemelerinin esas sebebi veya sebeplerinin ne olduğu sorusudur.

Aslında Amerika ve müttefiklerine bağlı savaş uçaklarının Suriye’de Elbu Kemal kentinde düzenledikleri son hava akınlarının en önemli sebebi, kentin coğrafi açıdan stratejik önem arzetme meselesidir. Elbu Kemal kenti Irak ve Suriye’nin ortak sınırında yer alıyor. Bu kent zengin petrol kaynakları ve ayrıca Suriye’nin önemli su kaynağı olarak biliniyor. Öte yandan Elbu Kemal kentinin Irak ve Suriye’nin ortak sınırında yer alması bu iki ülkede faaliyet yürüten direniş ekseninin birbiriyle irtibatta bulunmalarına vesile oluyor. Amerika ve müttefikleri ise Elbu Kemal kentine sürekli saldırı düzenleyerek Irak ve Suriye’de direniş ekseninin irtibatını kesmeye ve birbirine destek olmalarına mani olmaya çalışıyor.

Öte yandan Amerika Suriye’nin Tenef sınır bölgesinde de kendine bir üs inşa ederek bu üsse yerleşmiş bulunuyor. Gerçekte Tenef ve Elbu Kemal bölgeleri Suriye’nin en stratejik bölgelerinden sayılıyor. Bu yüzden Amerika yönetimi bu iki bölgenin Suriye ordusu ve direniş güçleri tarafından kontrol edilmesini önlemek için sürekli plan yapıyor ve bu planları çerçevesinde Suriye ordusu ve direniş güçlerinin mevzilerine saldırılar düzenliyor.

Suriye’de Elbu Kemal kentine büyük önem kazandıran noktalardan biri de bu bölgenin sahip olduğu zengin enerji ve su kaynaklarıdır. Strateji meseleleri uzmanı Hasan Şükripur bu konuda yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer veriyor: Amerika yönetimi Suriye’de kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bölgeyi Suriye’den ayırmak istiyor. Ancak Amerika’nın bunu yapabilmesi için bu bölgelerde enerji ve su kaynakları ele geçirmesi büyük önem arzediyor ve bu kaynaklar en çok Elbu Kemal kentinde ve çevresinde yer alıyor ve Amerika ve müttefiklerinin bu kente düzenledikleri son hava akınlarının en önemli nedenlerinden biri de bu konudur.

Elbu Kemal konusunda Amerika ve müttefikleri için önem arzeden bir başka konu, kentin tekfirci IŞİD terör örgütünün işgalinden kurtarılmasından sonra kente direniş güçlerinin girmesi ve konuşlanmasıdır. Gerçekte Suriyeli direniş güçleri Elbu Kemal kentinde askeri yığınak yaparak bu kentten Elbu Kemal’ın kuzeyinde yer alan Şadadi bölgesi gibi enerji zengini bölgelere ulaşmak için yararlanmak istiyor. Şadadi bölgesi ise hali hazırda Amerika’nın desteklediği Suriyeli kürtlerin kontrolünde bulunuyor.

Strateji meseleleri uzmanı Hasan Şürkipur’a göre Amerika yönetimi aslında Elbu Kemal kentine saldırmakla kendince direniş güçlerine karşı önleyici saldırı düzenlemiş oluyor, zira bu güçlerin Elbu Kemal kentinin kuzeyine doğru ilerlemelerine engel olmak istiyor.

Her halükarda Amerika’nın Suriye’ye yönelik şimdiki en önemli stratejisi Şam yönetimini zayıflatmak üzere Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt iklimi oluşturmak olduğu ve Elbu Kemal kentine yapılan saldırıların da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiği söylenebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.