DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD’nin tehdidi bir haraç istemedir

İran İslam Cumhuriyetinin BM Daimi Temsilcisi Muhammed Hazayi Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği bir mektupta ABD’nin İran’a karşı nükleer tehdidine itiraz ederek bu tehdidin, nükleer güç olmayan ve NPT üyesi olan bir ülkeye karşı nükleer bir haraç toplama olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri ve BM Genel Kurul Başkanı’na da eş zamanlı olarak gönderilen bu mektupta Hazayi “BM üyeleri, 21. Yüzyılda bu tür nükleer haraç istemelerine müsaade etmemeliler. BM üyelerine yakışan, tüm nükleer silahların imha edilmesi için kesin girişimde bulunmasıdır” dedi.

İtiraz mektubu ABD’nin nükleer politikaları ve asılsız suçlamaları ardından gündeme geldi. İran’ın barışçıl nükleer programı ve Amerikan yetkililerinin İran halkına karşı nükleer silahların kullanılma olasılığı yönündeki açıklamalarına yer verilen mektup, Güvenlik Konseyi’ne ve BM’nin iki üst düzeyine gönderildi.

Mektubunda ABD’nin İran’a yönelik bu tehditlerinin insanlık dışı ve uluslar arası kurallara aykırı olduğuna işaret eden Hazayi, mektubun dörtlü paragraflarında uluslar arası anlaşmaların ihlali ve nükleer silahların yayılmaması ilkeleri konularına detaylı yer vererek, Güvenlik Konseyi’nden ve BM’nin ilgili organlarından tezad halinde olan bu tür nükleer politikalarına ve nükleer silahı olmayan ve NPT üyesi olan bir ülkeye yönelik tehditlere ciddi şekilde karşı çıktığını açıklamasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.