DünyaEkonomiHaberlerKuzey Amerika

ABD’nin ticari kuruluşları yaptırımlara karşı çıktı

Dünyanın en büyük ticari kuruluş olan ABD Ticaret Odası yedi büyük ticari grupla birlikte sessizliğini bozarak Beyaz Saray liderlerinden, İran’a yönelik yaptırımları kaldırmalarını ve bundan böyle daha fazla zarara uğratmamalarını istedi.

Beyaz Saray ve ABD Meclislerini etkisi altına alan İsrail lobisi, Amerikalıların açık menfaatlerini görmezden gelerek, Amerikan şirketlerini İran’ın kârlı pazarına girmesini engellediği gibi şimdi de İran ile anlaşması olan diğer şirketlere de yaptırım uygulamaya çalışıyor.

İsrail ve lobisi tarafından ABD meclislerine giren senatörler ve temsilciler, İran ile anlaşması bulunan şirketlere yönelik yaptırımı ön gören yasa tasarısını sonuçlandırarak Obama’nın masasına koymaya çalışıyorlar.

Demokrat senatörü yaptığı açıklamada, gelecek iki hafta içinde İran’a benzin ihraç eden şirketlere, Nokia ve Siemens şirketlerine yaptırım tasarısını görüşmeye çalışacağını belirtti.

ABD Ticaret Odası yedi büyük ticari kuruluşla birlikte ABD Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanına gönderdiği mektupta ülkeye hakim olan Siyonistlerin bu girişimine karşı çıkarak bu iki yetkiliden, yasa tasarısını onaylayarak uluslar arası ortaklarına zarar verilmesine izin vermemelerini istedi.

Mektupta İran’a petrol ürünlerinin ihracatını engelleyen yasa tasarısının ABD ve uluslar arası ticari ortaklarına zarar verebileceği vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.