HaberlerKuzey Amerika

ABD’nin uzay birliği; savaşı uzaya taşıma gayreti

Amerika devlet savaş çığırtkanlığı eğiliminin devamında karada, denizde ve havada geliştirdiği türlü ölümcül silahlardan sonra şimdi de eski projelerinin devamında uzayı militarize etme ve başta anti füze sistemleri olmak üzere türlü uzay silahlarını operasyonel hale getirmeye çalıştığı gözleniyor.

Bu doğrultuda Amerika Başkanı Yardımcısı Mike Pence, bu ülkenin savunma Bakanı James Matis’le birlikte Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD uzay gücünün kurulduğunu ve bu ülkenin silahlı kuvvetlerinin bir kolu olarak yerini aldığını ilan etti.

Pence şöyle dedi: Uzay da kara, deniz ve hava gibi bir savaş arenasıdır, nitekim düşmanlarımızın uygulamaları da şimdiden uzayı bir savaş meydanına çevirdiklerini göstermiştir ve ABD bu mücadeleden geri adım atmayacaktır. Üstelik Amerika’nın sadece uzayda varlığı yeterli değildir. Biz uzayda da üstün konumda olmalıyız.

Amerika Başkanı Donald Trump 18 Haziran 2018’de Pentagon’a Amerika silahlı kuvvetlerinin bir kolu olarak uzay gücünü kurması yönünde talimat verdiğini açıklamıştı. Amerika uzay gücü, bu ülkenin kara, hava, deniz, deniz piyadeleri ve sahil muhafaza birliğinin yanında silahlı kuvvetlerinin altıncı kolu olarak faaliyet yürütecek.

Amerikalı yetkililer son yıllarda Amerika’nın sözde düşmanları tarafından uzay tehditleri arttığını ve bu düşmanların uzaya yeni silahları yerleştirme peşinde olduklarını iddia ediyor. örneğin 2007 yılında Çin ordusu uzayda uyduları avlayan bir füze denemesi yaptı ve kendisine ait olan bir uydunun izini sürerek uzayda imha etti. Amerika Çin’in bu hareketini uzayı militarize eden kışkırtıcı bir hareket niteledi.

Amerika yönetimi ayrıca Rusya, amacı ABD’nin uzay araçlarının faaliyetlerini aksatmayı amaçlayan bir lazer sistemi tasarladığını iddia ediyor. pentagon da Rusya Amerika’nın uydularını imha etmek üzere savaş uçaklarından fırlatılan yeni füzeleri geliştirdiğini ileri sürüyor. Amerikalı eski komutan Amiral Cecil Haney ise Washington yönetimi düşmanların bu alanda muhtemel kapasitelerini daha fazla araştırması ve uzay bütçesini arttırması ve hazırlık seviyesini geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak Amerika’nın bu tür uygulamaları rakipleri tarafından sert eleştirilerle karşılaşıyor. Bu konuda Rusya Amerika’yı uyararak uzayda askeri yüzleşmenin nükleer silah yarışı kadar tehlikeli olabileceğini belirtti ve Trump yönetiminden eski yönetimlerin hatalarını tekrar etmekten sakınmasını istedi.

Aslında Amerika’nın esas amacı büyük rakipleri olan Rusya ve Çin’de uzayı militarize etme rekabetine çekmektir. Rusya ise Amerika’nın Moskova’nın uzayda askeri faaliyetlerin yasaklanması yönündeki önerisine karşı çıkmaya devam etmesini eleştirerek, Amerika uzaya silah yerleştirmek istediği için bu öneriye kaşı çıktığını belirtiyor.

Rusya ve Çin 2008 yılında Cenevre silahsızlanma konferansına uzaya silah yerleştirmeyi yasaklayan uluslararası bir konvansiyonun taslağını sundu, ancak Amerika türlü bahanelere dayanarak şimdiye kadar bu öneriye kesin cevap vermekten kaçındı.

Şimdi isa Amerika yönetiminin uzay gücünü kurduklarını açıklaması, Pentagon’a başta lazer güdümlü anti füze sistemleri olmak üzere, uzayda her türlü ölümcül silahı denemesi ve bu tür silahları geliştirmesine zemin oluşturuyor. Sonuçta Amerika dünyada askeri üstünlüğünü korumak için uzayı da militarize etmekten çekinmediği ve böylece dünya güvenliğini yeni bir açıdan da tehdit etmeye başladığı söylenebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.