AsyaHaberlerİranOrtadoğu

ABD’nin veto hakkı elinden alınmalıdır

İran milli güvenlik yüksek konsey sekreteri, Amerika’nın Japonya Hiroşima ve Nakazaki halkına yönelik nükleer bombardımanı için alması gereken en az cezanın veto hakkının alınması olduğunu söyledi.

Said Celili bugün Hiroşima ve bu şehirde Amerika’nın nükleer bombardımanından kalan etkileri yakında ziyareti sırasında Amerika’nın alması gereken en az cezanın silahsızlanma ve BM güvenlik konseyindeki veto hakkının alınması olduğunu belirtti.

İran İslam inkılabı rehberinin milli güvenlik yüksek konseyindeki temsilcisi Hiroşima faciasının Amerika dahil bazı güçlerin çıkarları icap edince insanları katliam etmekten kaçınmadıklarını gösterdiğini belirtti.

Said Celili ,Amerika’nın Saddam’ı kimyasal silahlarla donatması, Halepçe cinayetinin işlenmesi ve kitle imha silahları bulunduğu bahanesiyle Irak’a saldırması, Siyonist İsrail rejimini nükleer silahlarla donatması, Afganistan’da askeri varlığını sürdürmekte ısrar etmesi ve yeni nesil nükleer silahlar üretip denemeyi sürdürmesini hatırlatarak günümüzde dünya güvenliğini tehdit eden başlıca tehlikenin Amerika ve nükleer güçlerin silahsızlanmadan kaçınmaları olduğunu belirtti.

Milli güvenlik yüksek konsey sekreteri Amerika’nın Hiroşima cinayetinden dolayı pişmanlık duymadığına değinerek beyaz saray siyasetleriyle mücadele ve Washington un silahsızlanmasının talep edilmesi hususunda uluslar arası ciddi irade gerektiğinin altını çizerek İran’ın yakında uluslar arası silahsızlanma ve nükleer silahların yasaklanması hususunda Tahran’da bir konferans düzenleyeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.