HaberlerDünyaİranOrtadoğu

ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran ticaretinin artması

İran İslam Cumhuriyeti, senelerdir ABD’nin en ağır yaptırımlarına maruz kalmasına rağmen, her geçen sene güçlenerek, ticaret ve ihracatını güçlendirmekte. İran Petrol Bakanı’nın sözlerine göre, İran’ın petrol ihracatı geçen son 10 ayında yüzde 40 oranında arttı.

İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, İslami Şura Meclisi’nin açık oturumu sırasında yaptığı açıklamada, “Petrol, gaz, petrol ürünleri ve doğal gaz kondensatı satışında son 10 ayda bir önceki yıla göre yüzde 40 büyüme kaydettik” dedi. Ovci, gaz kondensatı alanında son 10 ayda 70 milyon varilden fazla sattıklarını ve gelir kazandıklarını ifade etti.
İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf da son günlerde, İslami İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Cezayir’de düzenlenen 17. Parlamento Birliği Toplantısının kulisinde Cezayir Ümmet Meclis Başkanı Salih Kocil’le yaptığı görüşmede, İran’la Cezayir arasındaki ticari mübadele hacminin 100 milyon dolar gibi düşük bir düzeyde kaldığına değinerek “ABD’nin İran karşıtı haksız yaptırımlarına rağmen İran’ın muhtelif alanlardaki ticaret hacmi 70 milyar doları aştı, halbuki Cezayir’le olan ikili ticaret oranı 100 milyon dolar düzeyinde ve bu rakam kabul edilir bir rakam değil” şeklinde konuştu.
Daha önceleri de İran Gümrük Sözcüsü Seyit Murteza Amadi,  yaptığı açıklamada, İran’ın Çin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Hindistan’ın en çok ihracat yapılan ülkeler olduğunu söyleyerek,  aynı zamanda Türkiye, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan ve Almanya’nın da bu süre zarfında ithalatın yapıldığı beş ana ülke olduğunu vurgulamıştı.
İranlı yetkililer tarafından açıklanan rakamlar ve veriler, yaptırımlar altında İran İslam Cumhuriyeti’nin önemli başarı elde ettiğini gösteriyor. Yaptırımların olumsuz yanlarının olduğu ve vatandaşların hayatı ve yaşamı üzerinde olumsuz biçimde etkili olmasına rağmen birçok alanda İran, yaptırımları fırsata dönüştürmeyi başarmıştır. Ticaret ve petrol ihracatını güçlendirmeyi başaran ve nükleer, kök hücreler, çeşitli bilimsel ve teknolojik alanlar, modern füze ve İHA yapımı gibi farklı konularda önemli ilerlemelere imza atan İran İslam Cumhuriyeti’ni doğal olarak düşmanları durdurmaya ve ilerleyişini engellemek için büyük çaba göstermekteler. 
Tehditler, yaptırımlar, ekonomik ve siyasi baskılar, sabotaj eylemleri ve terör gibi çeşitli şekillerde görünen bu engelleme çabaları, düşmanların lanse ettiği gibi İran üzerinde etkili olamamış. Nitekim son günlerde İran ile Rusya bankaları arasında direkt bağlantı kuruldu. Bu da kuşkusuz yaptırımların sonuçlarından biri sayılıyor.
Bu bağlamda açıklama yapan İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin “İran’la Rusya bankaları arasında direkt bağlantı sağlandı” diye kaydetti. 
Merkez Bankası Başkanı daha sonra “İran’la Rusya arası imzalanan Ortak Girişimler Senedi çerçevesinde, Rus bankalarla direkt bağlantıda olmanın yanı sıra, ülkemizin banka sistemi Rus olmayan 106 yabancı bankayla da doğrudan bağlantı kurabiliyor” diye kaydetti.
Sonuç olarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin yaptırımlar ve baskılara rağmen ilerlediğini ve yeni başarılara imza attığını gören belli düşmanlar, bazen, İran’da kargaşa çıkarmaya çalışarak, bu ilerleyişe engel olmayı denerken, bazen sabotaj eylemlerine başvuruyorlar. Nitekim son günlerde İsfahan kentinde bir askeri tesise yönelik bir saldırı düzenlendi fakat o da İranlı güçlerin hazırlıkları nedeni ile başarısız kaldı./
 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.