İslami Davet

“ABD’nin yeni kararı, İran’ın uçak alımını etkilemez”

15 Eylül 2017 18:43

İran Hava Yolları Kurumu Başkanı, İran’ın yeni uçak alım anlaşmalarının uluslararası düzeyde imzalandığını ve ABD Temsilciler Meclisi’nin İran’a uçak satışını yasaklayan son kararının bu anlaşmaların uygulanması üzerinde etkili olmayacağını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi 13 Ağustos tarihinde yeni bir karar alarak, İran’a yolcu uçaklarının satışını yasakladılar.

İran Hava Yolları Kurumu Başkanı Ali Abidzade bugün İRNA’ya yaptığı açıklamada, uçak firmalarıyla yapılan bütün anlaşmaların nükleer anlaşma çerçevesinde yapıldığını ve İran’ın küresel camia ile anlaşmasının BM tarafından onaylandığını ifade etti.

Abidzade ayrıca, bütün firmaların kendi yükümlülüklerine bağlı olduğunu ve anlaşmaların uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Ocak 2016 nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi ve yaptırımların kaldırılmasının ardından İran 260 adet uçak alımı için Airbus, Boing ve ATR firmalarıyla anlaşma imzaladı.

İran şimdiye kadar 7 uçak teslim almıştır.

Bu arada, Amerika’nın İran’a yönelik düşmanca siyasetleri devam ederken, Amerika 2 İran şirketi ve 7 İranlıyı yaptırım listesine aldı.

Amerikan maliye bakanlığı, dün gece sözkonusu kararı alırken adı geçen kişi ve şirketlerin İran’ın füze programıyla irtibatlarının olduğunu ileri sürdü.

Amerika 28 haziran tarihinde İran’ın ilmi amaçlı olarak uzaya gönderdiği Simorg uydusunun ardından İran’ın 6 kurumunu yaptırım listesine almıştı.

İran’ın Simorg uydusu, 27 haziran tarihinde Tahran’da İmam Humeyni milli uzay üssünden başarılı bir şekilde uzaya fırlatılmıştı.

Amerika’da Trump’ın iktidara gelmesinin ardından Amerika, İran aleyhinde düşmanca siyasetlerine hız verdi.

“ABD’nin yeni kararı, İran’ın uçak alımını etkilemez” Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık